Facebook, Türkiye`yi tüm dünyaya örnek gösterdi!

Türkiye’de kurulan Kanser Savaşçıları Derneği’nin "Saçım Saçın Olsun" kampanyası Facebook`un tüm dünyaya örnek gösterdiği oluşumların başında geliyor.

Facebook, Türkiye`yi tüm dünyaya örnek gösterdi!

Facebook EMEA Güvenlik Programları Müdürü Caroline Millen ile Facebook topluluklarının gelişimi ve insanların ilgisi üzerine geniş bir röportaj yapıldı. Caroline Millen röportajda Facebook`un nasıl evrildiğini, anlamlı grupların yükselişe geçişini ve Türkiye`de yürütülen bir kampanyanın dünyaya nasıl örnek olduğunu anlattı.

Bu kararın esas amacı nedir?

Facebook aslında bir şirket olmak üzere değil, sosyal bir amaç için kurulmuştu. Bu amaç insanlara paylaşma gücünü vermek ve dünyayı daha açık ve bağlantılı hale getirmekti. Son on yılda Facebook, aile ve arkadaşlar arasında bağlantı kurmaya odaklandı. Fakat artık tek başına bağlantı kurmanın yeterli olmadığı açıkça görülüyor.
Dünyayı birbirine yakınlaştırmak için de çalışmamız gerekiyor. Bu doğrultuda Mark Zuckerberg önümüzdeki 10 yıllık yol haritamız için misyonumuzu genişlettiğimizi açıkladı. Her zaman insanların seslerini duyurma imkanı sunmak ve bağlantılı kalmak için çalışacağız ama artık daha da fazlasını yapacağız ve yeni misyonumuz bu yolda adım atmamızı sağlıyor

``

Facebook EMEA Güvenlik Programları Müdürü Caroline Millen

İNTİHARI ÖNLEMEK İÇİN YARDIM SUNUYORUZ
Facebook, örneğin iyi yaşam ve ruh sağlığı gibi konularda, toplulukları tanıtmak için çabalasa da sosyal medyadaki linç kültürü gittikçe kontrolsüz hale geliyor. Geçmişte intihar ile sonuçlanan durumlarla da karşılaştık.

Facebook, toplulukların insan yararına kullanılmasını desteklerken, aksi durumdaki ihlalleri engellemek için ne gibi planlara sahip?

Hem Facebook’ta, hem dışarıda güvenli bir topluluk oluşturmaya yardımcı olmak için sürekli çalışıyoruz. Facebook’un, insanların kendisine destek olabilecek arkadaşlarına ulaşmasına yardımcı olmak için eşsiz bir konuma sahip olduğuna inanıyoruz.
Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre insanlar olumsuz duygularını Facebook’ta paylaştığında arkadaşlarından yoğun destek alıyor ve bu gönderiler çok daha fazla yorum alıyor. Bu yorumlar daha uzun ve daha destekleyici oluyor. Bunun yanı sıra arkadaşlarında özel destek mesajları da alıyorlar.  

Halihazırda bir arkadaşınız iyi olup olmadığı ile ilgili şüphelenmenize sebep olacak bir şey paylaştığında doğrudan ona ulaşabiliyor veya gönderiyi Facebook’a bildirebiliyorsunuz.

Dünya genelinde, 7 gün 24 saat çalışan, insanlar tarafından bildirilen gönderileri inceleyen ve intihar gibi yüksek öneme sahip bildirimlere öncelik veren ekiplerimiz var.
İntihara eğilimli düşünceler paylaşan insanlara birçok destek seçeneği sunuyoruz. Örneğin, insanlara arkadaşlarından destek istemeye teşvik ediyoruz, hatta bir konuşma başlatmayı kolaylaştırmak için önceden hazırlanmış metinler sunuyoruz. Ayrıca bir yardım hattını aramalarını öneriyor ve kendilerine yardımcı olmak için öneri ve kaynak sunuyoruz.

İntiharı önleme araçları Facebook’ta 10 yıldan uzun bir süredir mevcut. Bu araçlar dünya genelinde birçok ruh sağlığı kuruluşuyla birlikte, şahsen intihara meyilli düşüncelere sahip olmuş ve teşebbüs etmiş insanlardan da yorum alarak geliştirildi.
2016’da, dünya genelinde 70’ten fazla ortakla güncel araçları dünya genelinde kullanıma açtık ve topluluktan gelen geribildirimlerle iyileştirdik. Mart 2017’de hem intiharı düşünen insanlara sunduğumuz araç ve kaynakları, hem de onları düşünen aile ve arkadaşlarına sunduğumuz desteği güncelledik.
İnsanlara gerçek zamanlı yardım etmek için Facebook Live’a intiharı önleme araçları entegre ettik, Messenger üzerinden kriz destek kuruluşları ile canlı sohbet desteği sunduk ve intihar ile ilgili bildirim yapmayı yapay zeka ile destekleyerek iyileştirdik.
İntiharı önleme, Facebook’ta daha güvenli bir topluluk oluşturmak için yaptığımız çalışmaların bir bölümü. İş ortaklarımız ve insanların Facebook’taki aile ve arkadaşlarının yardımı ile zamanla daha fazla insana destek verebilmeyi umuyoruz.

``

``

100 MİLYONDAN FAZLA ÜYE

Topluluklar konusunda insanların en popüler ilgi alanları ve başlıklar neler?

Facebook’ta on milyonlarca aktif grup var ve 100 milyondan fazla insan “anlamlı gruplara” üye. Yani amacınız veya bulunduğunuz durum ne olursa olsun, muhtemelen kendinize uygun bir grup vardır.

Topluluğumuzdaki en popüler grupların ebeveynlik, komşuluk, hobi ve ilgi alanları ile ilgili gruplar olduğunu görüyoruz. Ebeveyn destek grupları veya hastalık destek grupları da çok önemli. Bu gruplar, üye olunduktan kısa bir süre sonra insanların sosyal ağ deneyimlerinin ve zor bir dönemden geçerken destek yapılarının önemli bir parçası oluyor.

Facebook anlamlı toplulukların etkisini genişletmek konusunda kendini nasıl konumluyor?

Son on yılda dünyayı daha açık ve bağlantılı hale getirmeye odaklandık. Henüz işimiz bitmedi ve insanlara seslerini duyurma imkanı sağlamaya ve bağlantı kurmalarına yardım etmeye devam edeceğiz. Ancak ilerleme gösterirken bile daha fazlasını yapma sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. Yalnızca dünyayı bağlantı hale getirmek yeterli değil; dünyayı birbirine yakınlaştırmak için de çalışmamız gerekiyor.

Facebook’ta farklı görüşlerin paylaşılabilmesi için insanlara seslerini duyurma imkanı vermemiz gerektiğine inanıyoruz, ancak aynı zamanda hep birlikte ilerleme kaydedebilmek adına yeterli ortak payda oluşturmalıyız. Tanıdığımız ve değer verdiğimiz insanlarla bağlantı kurmanın yanı sıra farklı bakış açılarına sahip yeni insanlarla da tanışmalıyız.

Aile ve arkadaşlarımızın desteğine ihtiyacımız var ama bizi destekleyecek topluluklar da kurmalıyız. 2 milyar insanın olduğu bir topluluk olan Facebook’un bu ihtiyaçlara katkı sağlamak ve insanları yakınlaştırmak için eşsiz bir konumda olduğuna inanıyoruz.

`facebook

KANSERLE MÜCADELEDE FACEBOOK

Türkiye’den örnek verebileceğiniz bir başarı hikayesi, insanlara ilham verebilecek rol model örneği var mı?

Dünyada 1 milyardan fazla insan Facebook Gruplarını kullanıyor ve 100 milyondan fazla insan “anlamlı gruplara” üye. Bu gruplar kısa sürede insanların Facebook’taki deneyimlerinin en önemli parçası oluyor. Bugün amacımız 1 milyar insanın buna benzer anlamlı gruplara katılmasına yardımcı olmak.

Hem dünyada, hem Türkiye’de insanların birbirine destek verdiği birçok anlamlı grup var. Etkilendiğimiz bu toplulukların hikayesini daha fazla kişiye ulaştırmak için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Global ekibimiz “Saçım Saçın Olsun” kampanyalarından ve destek hikayelerinden çok etkilendi; bu yüzden bu hikayeyi daha fazla insana ulaştırmak istedik.
Kanser Savaşçıları, kanser tanısı almış insanlara yardım etmek için kurulmuş, tanı alanların birbirleriyle hikayelerini paylaşabildiği, destek ve rehberlik sunabildiği bir sayfa. Kanser Savaşçıları Derneği tarafından kurulan Kanser Savaşçıları sayfası, kanser tanısının konulmasıyla başlayan süreç hakkında genel bilgi ve deneyimler bulabileceğiniz bir alan.

“Saçım Saçın Olsun” kampanyası kanser tanısı alan kişiler ile saçlarını bağışlayarak onlara yardım etmek isteyen insanları bir araya getiriyor.