TRT`nin yeni Genel Müdürü belli oldu

TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren, TRT`nin yeni Genel Müdürü oldu.

TRT`nin yeni Genel Müdürü belli oldu

TRT Genel MüdürlüğüneTRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren atandı.

Eren`in atama kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak, Resmi Gazete`de yayımlandı.

TRT Genel Müdürlüğü için yapılan 56 başvuru arasından belirlenen 3 isimden biri olan Eren, Bakanlar Kurulunun seçimini yapmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın onayıyla TRT`nin 17`nci genel müdürü oldu.

``

4 yıldır TRT Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyordu

Bogˆaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası I·lis¸kiler bölümünden 2004`te mezun olan Eren, çalıs¸ma hayatına kültür sanat alanında çes¸itli firmalarda görev alarak bas¸ladı ve sonrasında medya prodüksiyon sektöründe ulusal ve uluslararası belgeseller, animasyonlar, tanıtım filmleri ve reklamlar olmak üzere birçok programın yapımcılıgˆını üstlendi.

2008`de Turkuvaz Medya Grubu bünyesindeki ATV`de göreve bas¸layan Eren, ATV I·ngiltere Temsilcigˆini yapmasının ardından 2010`dan itibaren sırasıyla, ATV Avrupa`nın Genel Müdürlügˆü ve ATV`nin Genel Müdür Yardımcılıgˆı görevlerini yürüttü. Eren, buradaki görevinde özellikle iç yapımların etkin ve verimli hale getirilmesi, kanalın yeniden yapılandırılma stratejilerinin belirlenmesi süreçlerini yönetti.

Londra`da bulunan University of Westminster`dan medya yöneticiligˆi alanında yüksek lisans derecesine sahip olan Eren, 2013 yılı Temmuz ayından bu yana Türkiye Radyo ve Televizyon (TRT) kurumunda Genel Müdür Yardımcılıgˆı görevini yürütüyordu.

İbrahim Eren, TRT`de göreve bas¸lamasıyla beraber Dirilis¸, Payitaht Abdülhamit, Filinta, Sevda Kus¸un Kanadında, Yedi Güzel Adam, Seddülbahir 32 Saat ve Büyük Sürgün Kafkasya gibi milli projelere imza attı ve Türkiye`nin ilk uluslararası haber kanalı TRT World`ün kurulus¸unu gerçekles¸tirdi.

Aynı zamanda televizyon sektörünün ortak endüstri komitesi olan TI·AK AS¸`nin Yönetim Kurulu Bas¸kanlıgˆı ile Türk Telekom Yönetim Kurulu üyeliği, International Emmy Direktörlüğü görevlerini de yürüten Eren, evli ve üç çocuk babası.

Atama süreci

TRT Genel Müdürlüğü görevine atama süreci, RTÜK`e 17 Mayıs-26 Mayıs 2017`de yapılan aday başvuruları ile resmen başlamıştı.

RTÜK`ün 31 Mayıs`ta gerçekleştirdiği Üst Kurul toplantısında yapılan oylama sonucunda başvuran adaylar arasından İbrahim Eren`in de bulunduğu en yüksek oyu alan üç adayın ismi Başbakanlığa bildirilmişti.

haber7