FETÖ`cüyü Türkiye`ye iade ediyorlar

Gürcistan`ın, FETÖ`cü Mustafa Emre Çabuk`un ve ailesinin sığınma talebini reddettiği açıklandı.

FETÖ`cüyü Türkiye`ye iade ediyorlar

Gürcistan`ın, ülkede mayıs ayında tutuklanan FETÖ`ye ait okulun yöneticilerinden Mustafa Emre Çabuk`un ve ailesinin sığınma talebini reddettiği bildirildi.

Açıklamada, başkent Tiflis`te 24 Mayıs`ta tutuklanan Çabuk`un Türkiye`ye iade edilmesinde insan hakları açısından tehlike görülmediği kaydedildi. Bakanlık, Çabuk`un ailesinin yaptığı `koruma` talebinin de kabul edilmediğini açıkladı.

Bakan Yardımcısı Şota Rekviaşvili de yapılan incelemelerin ardından Çabuk ve ailesine siyasi sığınma ile mülteci statüsü vermeyi gerek görmediklerini belirtti.

Çabuk`un başvurusu hakkında karar vermeden önce Türkiye`deki hapishanelerin son durumlarıyla ilgili uluslararası kurumlar, Birleşmiş Milletlerin (BM) ilgili raporunu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) diplomatik garantiler konusundaki ilgili standartlarını ve raporlarını incelediklerini dile getiren Rekviaşvili, `Yukarıdaki durumları analiz etttikten sonra, Gürcistan kanunlarına uygun olarak Bakanlık, Çabuk`a uluslararası koruma verilmesini uygun görmedi.` dedi.

`ENDİŞE BULUNMUYOR`

Rekviaşvili, Türkiye`nin hapishanelerinde insan hakları alanında endişe bulunmadığını ve insan haklarının ihlal edilmediğini vurgulayarak `Biz bu konuda 2015 ile 2017 arasında hazırlanan raporları inceledik. Raporların hepsi Türkiye`nin hapishanelerindeki durumların Avrupa standartlarına uygun olduğunu ve burada işkence olmadığını belirtiyor.` ifadelerini kullandı.

Çabuk`un Türkiye`ye iade edilme işlemlerinin devam ettiği bildirildi.

Tiflis`te gözaltına alınan FETÖ`ye ait Gürcistan`daki Özel Demirel Koleji yöneticilerinden Mustafa Emre Çabuk, kaçma tehlikesi göz önünde bulundurularak 24 Mayıs`ta tutuklanmıştı.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

11 Ağustos Salı Samsun namaz saatleri 11 Ağustos Salı Samsun namaz saatleriSamsun'da feci son! 8.kattan düştü Samsun'da feci son! 8.kattan düştüSamsun'da 'Millet Bahçesi' kiraya verildi Samsun'da 'Millet Bahçesi' kiraya verildiAltın fiyatları zirveye oturdu! Samsun'da 11 Ağustos çeyrek altın Altın fiyatları zirveye oturdu! Samsun'da 11 Ağustos çeyrek altınSamsun'da terör operasyonu! Samsun'da terör operasyonu!Samsun BİM ve A101 aktüel ürünler kataloğunda bu hafta neler var? Samsun BİM ve A101 aktüel ürünler kataloğunda bu hafta neler var?11 Ağustos Salı fındık fiyatları ne kadar? 11 Ağustos Salı fındık fiyatları ne kadar?Dolar kuru bugün ne kadar? 11 Ağustos 2020 dolar ve euro fiyatları Dolar kuru bugün ne kadar? 11 Ağustos 2020 dolar ve euro fiyatlarıSamsun'da engelli çift 14 yıl sonra mutluluğu buldu Samsun'da engelli çift 14 yıl sonra mutluluğu bulduSamsun'da korona ihbar hattı hizmette Samsun'da korona ihbar hattı hizmette