EMO`dan tepki

TMMOB`a bağlı Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkilileri tarafından yollanan protokol taslağı ile asgari ücret belirlenmesi protokolünün tek taraflı olarak feshedildiğinin bildirildiğini açıkladı.

EMO`dan tepki

 TMMOB ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı arasında, mühendis, mimar ve şehir plancılarının ücretli çalıştıkları sektörlerde kayıt dışı istihdamı önleme amacıyla 31 Temmuz 2012 tarihinde imzalanan işbirliği protokolü`nün SGK tarafından tek taraflı olarak fesh edilmesiyle iligli açıkalamalarda bulunan Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, imzalandığı tarih olan 2012 yılından bu yana sorunsuz bir şekilde yürütülen protokolle ilgili değişikliğe SGK’nin, “yürütülen iş ve işlemlere esas teşkil eden mevzuatta önemli değişiklikler yaşanmasını” gerekçe olarak gösterdiğini söyledi.

Kararı TMMOB`un kabul etmediğini belirten Mehmet Özdağ, `TMMOB, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu kararını kabullenmeyecektir. Birliğimiz nasıl ki, üyelerimizin çalışma hayatını olumlu yönde etkilemesi öngörülen işbirliği protokolünü imzalandığı 2012 yılında tüm üyelerine duyurmuşsa, `tek taraflı fesih` kararını da aynı şekilde duyurmayı ve bu yanlış adımdan bir an önce geri dönülmesi için tüm örgüt birimlerini mücadele etmeye çağırmayı bir zorunluluk olarak görmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ve Sosyal Güvenlik Kurumuna sesleniyoruz, Sosyal güvenlik toplumun tüm bireyleri için temel bir haktır. 500 bini aşkın mühendis, mimar ve şehir plancısının ekmeği ile oynamayın, geleceklerini karartmayın. Bu yanlış karardan bir an önce geri dönün` dedi.