Dışişleri`nden Türkmen katliamına tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Telafer`in kurtarılmasıyla ilgili operasyonda dikkatli olunması gerektiğini söyleyerek Türkmen katliamına ise tepki gösterdi.

Dışişleri`nden Türkmen katliamına tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Telafer`deki Türkmenlere yönelik DEAŞ terörüne ilişkin, `Terör örgütünün, Telafer civarındaki köylerden kaçan çok sayıda Türkmen soydaşımızı katlettiğine dair haberlerden büyük infial duyulmuştur.` ifadesini kullandı.

Müftüoğlu, DEAŞ`ın Türkmenlere yönelik saldırısıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamasında, `Terör örgütünün, Telafer civarındaki köylerden kaçan çok sayıda Türkmen soydaşımızı katlettiğine dair haberlerden büyük infial duyulmuştur.` ifadesine yer veren Müftüoğlu, şunları kaydetti:

`Türkmen soydaşlarımızın acısını paylaşıyor, hayatını kaybedenlere Allah`tan rahmet diliyoruz. Telaferlilerin DEAŞ esaretinden kurtarılması amacıyla Irak Güvenlik Güçleri`nce planlanan operasyonun, şehrin etnik ve mezhepsel dokusunu korumaya azami özen gösterilerek bir an evvel gerçekleştirilmesi önem taşımaktadır.`

Musul İl Meclisi Başkan Yardımcısı Nureddin Kaplan, DEAŞ`ın Telafer`den güvenli bölgelere kaçmaya çalışan yaklaşık 200 Türkmeni bir süre alıkoyduktan sonra infaz ettiğini bildirmişti.

Kaplan, infaz edilen Türkmenlerin yaklaşık 2 ay teröristlerce hapishanelerde tutulduğunu, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğunu belirtmişti.

DEAŞ`ın aylardır Türkmenlerin çoğunlukta yaşadığı Telafer ilçe merkezinde birçok aileyi muhtemel bir askeri müdahaleye karşı canlı kalkan olarak kullandığı ve kaçışlarına izin vermediği ifade ediliyor.

Terör örgütü DEAŞ, Ağustos 2014`ten bu yana Musul`un batısında yer alan Irak`ın en büyük ilçesi konumundaki Telafer`i elinde tutuyor.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR