ABD`de Bağımsızlık Günü kutlamaları

- ABD’nin bağımsızlığının 241. yıl dönümü, ülke genelinde çeşitli etkinliklerle kutlandı - Başkent Washington`da ABD Kongresi, Washington Anıtı ve Lincoln Anıtı arasındaki büyük alanda bir araya gelen binlerce kişi havai fişek gösterisini ilgiyle takip etti - New York`ta Macy`s mağazaları tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen havai fişek gösterisini yaklaşık 3 milyon kişi izledi

ABD`de Bağımsızlık Günü kutlamaları

WASHINGTON (AA) - ABD’nin bağımsızlığının 241. yıl dönümü, başta başkent Washington ve New York olmak üzere birçok kentte havai fişek gösterileri ve çeşitli etkinliklerle kutlandı.

ABD`de her yıl 4 Temmuz`da kutlanan `Bağımsızlık Günü` etkinliklerine ülke genelinde yüz binlerce kişi katıldı.

Başkent Washington ve çevresinde yaşayan Amerikalılar, Bağımsızlık Günü dolayısıyla ABD Kongresi, Washington Anıtı ile Lincoln Anıtı arasındaki büyük alanda bir araya geldi.

Havanın kararmasıyla Lincoln Anıtı civarında başlayan ve yaklaşık 20 dakika süren havai fişek gösterisi izleyenleri adeta büyüledi.

ABD Başkanı Donald Trump ise Beyaz Saray bahçesinde Amerikalı askerler ve ailelerini ağırladı. Trump, etkinlikte yaptığı konuşmada, Amerikan askerlerine `ülkeleri için gösterdikleri cesaret ve fedakarlık için` teşekkür etti.

- New York`taki etkinlikler

New York`ta ise Macy`s mağazaları havai fişek gösterisi düzenledi.

New York`taki kutlamaların merkezi Doğu Nehri oldu. Nehrin hem Manhattan kıyısı ve Queens kıyısını hem de nehri gören gökdelenlerin çatılarını dolduran milyonlarca kişi Macy`s mağazaları tarafından her yıl düzenlenen havai fişek gösterisini izledi.

Bu yıl 41. kez gerçekleşen gösteriyi yaklaşık 3 milyon kişinin izlediği tahmin ediliyor. İzleyiciler iyi yer tutabilmek için saatler öncesinden nehir kıyısında toplandı. Nehirde yaklaşık 30 dakika süren gösteride 5 gemiden 60 binden fazla fişek fırlatıldığı kaydedildi.

Gösteri öncesi ve sonrasında, nehri gören birçok noktada aralarında Jennifer Lopez`in de olduğu ABD`li ünlü şarkıcılar tarafından konserler verildi.

ABD ordusuna ait West Point Bandosu da havai fişek gösterisi boyunca Amerikan Bağımsızlık Marşı ve bazı askeri marşları seslendirdi.

New York polisi gösterilerin güvenliğini sağlamak için yoğun önlem aldı. Birçok sokak trafiğe kapatıldı.

Türk restoranı Ali Baba Terrace da iki yıldır olduğu gibi bu sene de havai fişek gösterilerinin yapıldığı bölgede görev yapan New York Polis Teşkilatı mensupları ve ailelerinden oluşan yaklaşık bin kişiye barbekü partisi verdi.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

15 Ağustos fındık fiyatları ne kadar? 15 Ağustos fındık fiyatları ne kadar?Dünyada bir benzeri olmayan köy Samsun'da Dünyada bir benzeri olmayan köy Samsun'daSamsun'a yeni adliye yapılacak! Samsun'a yeni adliye yapılacak!Samsunspor'da korona alarmı! Maç iptal edildi Samsunspor'da korona alarmı! Maç iptal edildi15 Ağustos Altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın gram altın 15 Ağustos Altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın gram altınDenizli'de trafik kazası: 2 yaralı Denizli'de trafik kazası: 2 yaralıSamsun'da büyük değişim başlıyor Samsun'da büyük değişim başlıyorDrama Köprüsü Drama KöprüsüSamsun'da kaza! Yaralılar var Samsun'da kaza! Yaralılar varSamsun'da uyuşturucuya geçit yok Samsun'da uyuşturucuya geçit yok