Hacı adaylarına aşı yapıldı

Kevser Camisi`nde, doktor Şükran Fidan`ın başkanlığındaki ekip, 85 hacı adayına menenjit ve oral polio aşısı yaptı, hacı adaylarına kutsal topraklarda sağlıklarını korumaları için yapmaları gerekenleri anlattı.

Hacı adaylarına aşı yapıldı

 Hacda menenjit ve çocuk felci hastalığına yakalanma riskinin yüksek olduğu, bu amaçla aşılama çalışmasının gerekli olduğu dile getirilirken, hacı adaylarına ilk kez 2012`de Suudi Arabistan`da görülen ve develerden insanlara geçen MERS-CoV hastalığı hakkında da bilgi verildi.

Toplum Sağlığı Merkezi Doktoru Şükran Fidan hacı adaylarının sağlıklarına dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayarak, hacıların yoğun ibadetler nedeniyle daha az dinlenme imkanı bulacaklarını, bu nedenle de sağlık açısından dikkat edilmesi gereken hususlar bulunduğunu kaydetti.

Fidan, `Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Mekke ve Medine`de kurulan hastanelerde ve bazı bölgelerde faaliyete sokulan sağlık ocaklarında genellikle acil ve en sık gereken ilaçlar bulunuyor. Ancak hastaların sürekli kullandığı ilaçların aynısı olmayabilir. Bu nedenle kronik hastalığı olan kişilerin, sürekli olarak kullandıkları ilaçlarını Türkiye`ye dönene kadar yanlarına almaları önem arz etmektedir. Yolculuk öncesinde gerekli aşılar olunmalıdır. Hac süresince sürekli olarak, alışa geldiğiniz günlük normal hayatınızdan çok daha fazla hareket halinde olmanız gerekecektir.` diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'in yerine Prof Dr. Yavuz Ünal atandı OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'in yerine Prof Dr. Yavuz Ünal atandıSamsun Üniversitesi'ne 5 yeni bölüm daha eklendi Samsun Üniversitesi'ne 5 yeni bölüm daha eklendiSamsun Valisi açıkladı! 15 Ağustos'ta açılıyor Samsun Valisi açıkladı! 15 Ağustos'ta açılıyorSamsun'da uyuşturucu ve silah operasyonları Samsun'da uyuşturucu ve silah operasyonlarıSamsun'da rekor korona cezası Samsun'da rekor korona cezasıSamsun'da traktör can aldı Samsun'da traktör can aldıSamsun'da buraya giden şifa buluyor Samsun'da buraya giden şifa buluyorSamsun'da döviz fiyatları Samsun'da döviz fiyatlarıSamsun'da dolandırıcılar iş başında! Böyle kandırıyorlar Samsun'da dolandırıcılar iş başında! Böyle kandırıyorlarSamsun'da kahvehane sahibi öldürüldü Samsun'da kahvehane sahibi öldürüldü