`Türkiye, PYD`nin konuşlandığı Afrin`e girecek`

Rusya`nın önde gelen gazetelerinden Svobodnaya Pressa, Türkiye`nin Afrin operasyonu için hazırlık yaptığını yazdı. Türkiye gazetesi de TSK`nın ÖSO ile birlikte 4 koldan Afrin`e operasyon başlatacağını ve harekat planlarının hazır olduğunu ileri sürdü.

`Türkiye, PYD`nin konuşlandığı Afrin`e girecek`

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Tarabya Köşkü`nde bir araya geldi.

Türk ve Rus heyetleri arasında yapılan görüşmede, terör örgütü PYD`nin kontrolünde bulunan Afrin`e yapılacak operasyonun detayları konuşuldu.

Rusya`da yayın yapan Svobodnaya Pressa yazarı Anton Mardasov, bu görüşmeyi değerlendirdi. Mardasov, yazısında Türkiye`nin hazırlığını yaptığı operasyona ilişkin bilgileri de köşesine taşıdı.

PYD`nin ABD ile iyice yakınlaşmasından sonra Rusya`nın Afrin`den uzaklaşma kararı aldığını yazan Anton Mardasov, Türkiye`nin başlatacağı operasyona Rusya`nın da destek olacağını ifade etti. 

Fırat Kılıcı operasyonu

Türkiye`nin başlatacağı operasyonun `Fırat Kılıcı` adını alacağını söyleyen Rus yazar, 70 gün sürecek operasyonda bölgedeki 41 PYD hedefinin imha edilmesinin planlandığını belirtti.

Benzer bir iddia da Türkiye gazetesinden geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın daha önce Afrin`e operasyon sinyali veren açıklamalarının ardından Türkiye gazetesinde konuyla ilgili bir haber yer aldı. 

`4 koldan Afrin`e` manşetiyle duyurulan haberde, operasyona 7 bin Türk askerinin ve 13 bin ÖSO mensubunun katılacağı ileri sürüldü. 

Haberde Türkiye`nin operasyon için Rusya ile anlaştığı da iddia edildi.

Haberde operasyonun 2 ay sürmesinin beklendiği belirtildi.

Suriye`nin kuzeyinde yer alan Afrin, Türkiye`nin terör örgütü olarak gördüğü YPG`nin kontrolünde.

Dün Afrin vuruldu

Öte yandan dün Kilis`te akşam saatlerinde sınır birliklerinde konuşlu Fırtına obüs topları ve çok namlulu roketatarlar (ÇNRA) ile Suriye`nin Halep kentine bağlı Afrin ilçesindeki PKK`nın Suriye uzantısı YPG ile PYD mevzilerine 20`ye yakın atış gerçekleştirildi.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Aydın'da polise silahlı saldırı Aydın'da polise silahlı saldırıDiyarbakır'da trafik kazası: 2'si ağır 10 yaralı Diyarbakır'da trafik kazası: 2'si ağır 10 yaralıFenerbahçe Beko Kaptanı Mahmutoğlu: 'Hedefimiz her zaman ki gibi şampiyonluk' Fenerbahçe Beko Kaptanı Mahmutoğlu: 'Hedefimiz her zaman ki gibi şampiyonluk'Akdeniz Üniversitesi rektörlüğüne Prof.Dr. Özlenen Özkan atandı Akdeniz Üniversitesi rektörlüğüne Prof.Dr. Özlenen Özkan atandıEmniyet Genel Müdürü Aktaş'tan şehit polis memuruna başsağlığı mesajı Emniyet Genel Müdürü Aktaş'tan şehit polis memuruna başsağlığı mesajıTEM'de zincirleme trafik kazası:2 yaralı TEM'de zincirleme trafik kazası:2 yaralı