Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın Konuşma Videosunu da Yasakladılar

G-20 Zirvesi için Hamburg`a gidecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın ziyaretiyle ilgili Almanya`dan yeni bir açıklama geldi. Alman yetkililer, Erdoğan`ın Türkiye`ye ait diplomatik temsilciliklerde açıklama yaptıktan sonra bu konuşmanın video mesajı aracılığı ile yayınlanmasının da uygun olmayacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın Konuşma Videosunu da Yasakladılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın G-20 zirvesi sırasında Türklerle buluşmasını engellemek için her şeyi deneyen Almanya, Erdoğan`ın konuşmasının video yayınını da yasakladı.

`Talepte bulunulması gerekir`

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Şefir yaptığı açıklamada, `Almanya adına bir kez daha vurgulamak istiyorum ki bu tarz etkinlikler için çok önceden Dışişleri Bakanlığı`na talepte bulunulması gerekirdi` dedi.

Sözcü, başkonsoloslukta yapılacak konuşmanın daha sonra video mesajı ile etkinliklerde yayınlanmasının da yasak kapsamında olduğunu söyledi.

`Bu Türklere Kalmış Bir Karar`

Alman Hükümeti, Erdoğan`ın Almanya`da yaşayan Türklere hitaben bir konuşma yapma talebini reddetmiş, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de böyle bir etkinliğin Türkiye ile yaşanan gerginlikler nedeniyle `uygun olmadığını` belirtmişti.

Gabriel`e, `Erdoğan`ın elçilik veya konsoloslukta Türklere hitap edip edemeyeceği` de sorulmuştu. Gabriel, `Bu Türklere kalmış bir karar` demişti.

sondakika.com