"Türkiye`nin AB`ye tam üyeliğini reddediyoruz"

Almanya`da genel seçimlere üç ay kala Başbakan Merkel ve kardeş parti lideri Seehofer seçim programını açıkladı. Başbakan Merkel seçim programında, Türkiye`nin stratejik ve ekonomik önemini vurgularken, AB üyeliğine karşı çıktı.

"Türkiye`nin AB`ye tam üyeliğini reddediyoruz"

Başbakan Angela Merkel`in seçim bildirgesinde Türkiye`ye ayrı değerlendirildi. Türkiye ile işbirliğinin önemi vurgulanırken, AB`ye tam üyeliğe ise karşı çıkılıyor.

Almanya`da hükümetin büyük ortağı Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) seçim programında Türkiye konusunda nasıl bir politika izleyeceğini belirledi. Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) lideri Angela Merkel ve kardeş parti Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) lideri Horst Seehofer üzerinde anlaşmaya vardıkları seçim programını CDU Merkezi`nde ortak basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı.

Programda ise ;

 “Biz Türkiye`nin hem Avrupa hem bizim ülkelerimizde yaşayan insanlar arasındaki ilişkiler açısından stratejik ve ekonomik önemini biliyoruz. Bu nedenle Türkiye`yle AB arasında ilişkileri daha derinleştirmek istiyoruz. Sıkı ve özel bir işbirliği hem Avrupa`daki hem de Türkiye`deki insanların yararına. Türkiye ile AB arasında mümkün olduğunca güçlü bir işbirliği, dış ve güvenlik politikaları sorunlarında stratejik işbirliklerinden yanayız.” denildi.

Almanya ve Fransa “Avrupa`nın motor gücü

Üyelik şartlarını yerine getirmediği için .Türkiye`de hukuk devleti, özellikle ifade ve basın özgürlüğü konularında yaşanan son gelişmelerden ise büyük endişe duyuyoruz.”

2015`te yaşanan bir mülteci göçünün tekrar etmemesi gerektiği belirtilirken, Almanya ve Fransa “Avrupa`nın motor gücü” olarak nitelendirildi.Pprogramda Türkiye AB arasındaki mülteci sözleşmesinin başka ülkelerle yapılacak benzeri sözleşmeler için örnek alınması vurgulandı.