Erdoğan'ın çağrısıyla 'Demokrasi nöbeti' başlayacak

Hükümet Sözcüsü İbrahim Kalın :15 Temmuz`da anıtlar açılacak. Şehit yakınları, gazilerimiz ve vatandaşlarımızın katılımıyla. 81 ilde birçok faaliyet yapılacak. Diyanet İşleri Başkanlığımıuz tarafından şehitlerimiz için hutbe indiriyor. Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla o gece bir demokrasi nöbeti başlatılacak.

Erdoğan'ın çağrısıyla 'Demokrasi nöbeti' başlayacak

 15 Temmuz`un yıldönümü

15 Temmuz`da anıtlar açılacak. Şehit yakınları, gazilerimiz ve vatandaşlarımızın katılımıyla. 81 ilde birçok faaliyet yapılacak. Diyanet İşleri Başkanlığımıuz tarafından şehitlerimiz için hutbe indiriyor. Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla o gece bir demokrasi nöbeti başlatılacak. Bu çerçevede 15 Temmuz`un unuturulmaması gerekiyor. Milletimizin verdiği kahramanlık destanını çok iyi anlamamız gerekiyor.

Terör örgütleri

PKK ile mücadelemiz devam ediyor. Son olarak PKK terör örgütü tarafından şehit edilen Orhan Mercan ve Aydın Ahi kardeşlerimiz katledildi. Kendilerine rahmet diliyorum. Siyasetçilere yönelik bu saldırılar bu örgütün gerçek yüzünü birkez daha göstermiş oluyor. Bunlar adaletin önüne er ya da geç çıkarılacaktır. Dış ülkeler ne derse desinler biz terörle mücadele kendimiz bildiğimiz gibi devam edeceğiz.

Astana görüşmeleri

Rusya Savunma Bakanı, Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edildi. Putin`in ricası üzerine buraya geldiler. 4-5 Temmuz`da yapılacak olan Astana görüşmeleri ana konumuzdu. Suriye`deki savaşın bitirilmesi için Rusya ile başlattığımız çok önemli bir süreçtir. Biz Astana`nın başarılı olması için elimizden geleni yapıyoruz. Suriye`de çatışmasızlık bölgelerinin kurulması çok önemli. Bununla ilgili teknik çalışmalar devam ediyor. Biz de teknik heyetlerimiz oraya gittiler, Astana`da bu konuları detaylı şekilde konuşacaklar. Suriye krizinin 6-7 yılına gittiğimiz şu dönemde insani yardımları arttırmak için çabamız olacak. Cumhurbaşkanımız G-20`de büyük ihtimalle Putin ile görüşecek. Astana kararları konuşulacak. 

Afrin Kara Harekatı

Türkiye`ye bir yerden tehdit gelirse Türkiye buna misliyle yanıt verecektir. 

Katar krizi

Katar`a yönelik ambargonunun vatandaşları kötü engellemesinin ardından hemen adım attık, gıda yardımı yaptık. Sayın Trump`la bu konuyu etraflı şekilde ele aldılar. Sayın Cumhurbaşkanımız, bu konuda Trump`a çağrıda bulundu. Bizim amacımız müzakere yoluyla çözülmesi. Bir süre verilmişti 10 günlük, Katar tarafı da buna cevap verdi, veriyor. Bu önümüzdeki birkaç gün kritik. Bizim temennimiz bu konuların bir an önce çözülmesi. Katar`ın toprak bütünlüğü ve egemenliği vurgulamalıyız. Örneğin Türk Üssü`nün gündeme getirilmesi; bu daha önce yapılan bir anlaşmadır. Bu bölgenin de güvenliğini sağlamaktır. Bu hassas süreçte Türk ve Arap medya kuruluşlarına da büyük görev düşüyor.