`Savaş ihtimaline hazırız`

Katar Savunma Bakanı Halid el-Atiyye, "ülkesinin gerekirse kendisini savunmaya hazır olduğunu" belirtti.

`Savaş ihtimaline hazırız`

Sky News Britain Kanalına konuşan Atiyye, `Askeri müdahale aşamasına gelmemeyi umuyoruz ancak biz her zaman hazırlıklıyız. Ülkemizi savunmaya hazırız.` dedi.

`KOLAY YUTULUR BİR LOKMA DEĞİLİZ`

`Katar tarih boyunca kolay yutulur bir ülke olmadığını göstermiştir.` ifadesini kullanan Atiyye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır`ın taleplerinin ülkenin egemenliğine saldırı anlamı taşıdığını bildirdi.

DARBE GİRİŞİMLERİ OLDU

Komşu ülkelerin Katar`daki mevcut rejimi değiştirmeye çalıştığı yönünde bir düşünce taşıyıp taşımadığı yönündeki soruya Atiyye, `Tam olarak olan da bu. Ben faraziyeler üzerinden konuşmuyorum. 1996`da şiddetli, 2014`te yumuşak darbe girişimleri oldu. 2017`de de yumuşak darbe girişimi söz konusu.` yanıtını verdi.

İDDİALARI YALANLADI

Atiyye, abluka uygulayan ülkelerin Katar`a yönelik `terörü destekleme ve çifte standart uygulama` suçlamalarını ise reddetti.

Suudi Arabistan, BAE, Yemen, Mısır ve Bahreyn 5 Haziran`da yaptıkları açıklamayla Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, ülkelerinin hava sahasını Katar`a kapatarak, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Katar`a yönelik diplomatik ablukaya daha sonra başka bazı ülkeler de katılmıştı.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Mesut Özil İstanbul'da Mesut Özil İstanbul'da