Ordu'nun tarihi eserlerinin maketini yaptı

- Geleneksel el sanatları ustası Cihan Ataş, atölyesinde Yason Kilisesi, Hazinedaroğlu Konağı, Çivisiz Cami gibi tarihi eserlerin maketlerini hazırladı - Ataş: - "Tüm ilçelerimize ait eserlerin maketini yaptıktan sonra bunu sergilemek istiyorum"

Ordu'nun tarihi eserlerinin maketini yaptı

 Ordu`da yaşayan geleneksel el sanatları ustası Cihan Ataş, kentin tarihi eserlerinin maketlerini yaptı.

Vali İrfan Balkanlıoğlu ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Ataş`ın, Akyazı Mahallesi`ndeki `Sanat Evi` atölyesini ziyaret etti.

Ataş`ın yaptığı Yason Kilisesi, Hazinedaroğlu Konağı, Çivisiz Cami, Taşbaşı Kilisesi, Sağra Konağı`nın maketlerini ve diğer eserleri inceleyen Balkanlıoğlu, sanatçıyı tebrik etti.

Vali Balkanlıoğlu, bu tür çalışmaların kentin tanıtımına katkı sağladığını vurguladı.

Ordu`nun kendine özgü mimarisi bulunduğuna işaret eden Balkanlıoğlu, `İlçe ve köy gezilerimizde çok değerli eserlerle karşılaşıyoruz. Bunların başında çivisiz camiler ve eski tarihi konaklar geliyor.` dedi.

Ataş`ın unutulmaya yüz tutan eserleri yaşatmaya çalıştığını belirten Balkanlıoğlu, `Bu cennet gibi ile gelenlerin, döndükleri yerlerde Ordu`ya özgü ürünleri göstermesi önemlidir. Bu arkadaşımıza destek için elimizden geleni yapacağız.` diye konuştu.

Cihan Ataş ise ziyaretinden dolayı Balkanlıoğlu`na teşekkür etti.

Eserlerin yapımının uzun süre aldığını belirten Ataş, `Bu süreçte bana en büyük desteği eşim sağlıyor. Onun sayesinde yılmadan, bıkmadan Ordu`nun tarihi eserlerinin minyatürünü yapmayı sürdürüyorum. İnşallah tüm ilçelerimize ait eserlerin maketini yaptıktan sonra bunu sergilemek istiyorum. Bunun için de desteğe ihtiyacım var.` ifadelerini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da 18 yaşındaki genç denizde boğuldu Samsun'da 18 yaşındaki genç denizde boğuldu'ERKEK CİNSELLİK İSTEMEZSE' 'ERKEK CİNSELLİK İSTEMEZSE'Erhan Kartal Samsunspor'a Dönmek İstiyor Erhan Kartal Samsunspor'a Dönmek İstiyorŞehit Astsubay Ethem Demirci'nin cenazesi Samsun'a getirildi Şehit Astsubay Ethem Demirci'nin cenazesi Samsun'a getirildiValilikten Samsunlu şehidin ailesine başsağlığı Valilikten Samsunlu şehidin ailesine başsağlığıSamsun OMÜ'de 71 kişilik işe bin 624 kişi başvurdu Samsun OMÜ'de 71 kişilik işe bin 624 kişi başvurduSamsun'da polise yakalanmamak için ölümle yüzleşti Samsun'da polise yakalanmamak için ölümle yüzleştiDüğünü sonlandırmaya giden polislere saldırı: 4 polis yaralı Düğünü sonlandırmaya giden polislere saldırı: 4 polis yaralıTraktör, otomobil ve hafif ticari aracın karıştığı kazada 1 kişi öldü Traktör, otomobil ve hafif ticari aracın karıştığı kazada 1 kişi öldüBakan Kasapoğlu: 'Salgında 75 bin vatandaşımızı yurtlarımızda ağırladık' Bakan Kasapoğlu: 'Salgında 75 bin vatandaşımızı yurtlarımızda ağırladık'