Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Aydemir açıklamalarda bulundu

"Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinde seyretmesi bitkiler için çok önemlidir. Bu dönemde yaşanacak sıcak hava bitkide erken uyanmaya, mart-nisan ayında meydana gelebilecek don da yanmaya neden olabilir"

Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Aydemir açıklamalarda bulundu

 Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, `Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinde seyretmesi bitkiler için çok önemlidir. Bu dönemde yaşanacak sıcak hava bitkide erken uyanmaya, mart-nisan ayında meydana gelebilecek don da yanmaya neden olabilir.` dedi.

Aydemir, yaptığı açıklamada, geçen yıl kar yağışı nedeniyle ilçede özellikle örtü altı tarım yapan üreticilerin büyük zarara uğradığını belirtti.

Yıkılan seralar ve içinde kalan ürünlerin üreticileri zor durumda bıraktığını anlatan Aydemir, `Bu yıl kar yağışı nedeniyle böyle bir olay yaşanmadı. Mevsiminde yağan kar, üretimimiz için berekettir. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinde seyretmesi bitkiler için çok önemlidir. Bu dönemde yaşanacak sıcak hava bitkide erken uyanmaya, mart-nisan ayında meydana gelebilecek don da yanmaya neden olabilir.` diye konuştu.

Üreticilerin kardan korkması gerektiğini, mevsiminde yağmasının faydalı olduğuna dikkat çeken Aydemir, şunları kaydetti:

`Küresel ısınmadan kaynaklı iklimsel değişimler, üretim koşullarını da değiştiriyor. Fındık gibi ürünler mart-nisan ayında meydana gelen don, üreticimizi büyük bir zarara uğratıyor. Havaların mevsim normallerinde seyretmesi en büyük dileğimiz. Çiftçilerimize önemli bir hatırlatmayı yapmakta da fayda var. Meydana gelebilecek ürün kayıplarından zarar etmemeleri için mutlaka tarım sigortası yaptırmaları gerekiyor.`EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR