Fındıkta "Lisanslı depoculuk" sevinci

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Meclis Başkanı Ufuk Ünal, başta fındık olmak üzere 6 tarım ürününde "lisanslı depoculuk" uygulamasının faaliyete geçirilecek olmasını olumlu karşıladıklarını söyledi.Başbakan Yardımcısı Numan...

Fındıkta "Lisanslı depoculuk" sevinci

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Meclis Başkanı Ufuk Ünal, başta fındık olmak üzere 6 tarım ürününde `lisanslı depoculuk` uygulamasının faaliyete geçirilecek olmasını olumlu karşıladıklarını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un geçen hafta iki günlük Ordu ziyaretçi sırasında `Fındıkta lisanslı depoculuğa geçilecek` açıklamasının sektör açısından olumlu bir gelişme olduğunu belirten OTSO Meclis Başkanı Ufuk Ünal, bu uygulamanın gecikmeden hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Ünal, “Lisanslı depoculuk 6 tarım ürününde de uygulamaya konulacak ama fındıkta en elzem ve olması gereken sistemdir. Giresun ili yakın zamanda lisanslı depoculuğa geçmek için hazırlık yapıyor. Ancak bir zaman gelecek o depo bile Giresun’a yetmeyecek. Bu sebeple Türkiye’de en fazla fındık üretilen ili Ordu’da lisanslı depo ihtiyacı vardır. Eğer fındıkta fiyat dengesinin ve istikrarının kurulmasını istiyorsak en başta emanete fındık verme olayını ortadan kaldırmalıyız. Bunun en pratik çözümü de lisanslı depoculuktur. Özellikle Ordu’da acilen ve kısa zamanda hayata geçirilmelidir” dedi.

Lisanslı depoculuk uygulaması başlasa bile sistem oturuncaya kadar üreticinin devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini de vurgulayan Ünal, “Uygulamaya geçildiğinde lisanslı depoya fındık veren üretici serbest piyasanın acımasız çarkına düşmeyecek ve fındığını yılın 12 ayı rahatlıkla satma şansı bulacak. Lisanslı deponun faaliyete geçirilmesinin ardından Ürün İhtisas Borsası da kurulmalı ve üretici yurt içi ve yurt dışı alıcılarla buluşabilmeli. Dolayısıyla lisanslı depoculuk fındık sektörünün ve üreticinin önünü açacak bir gelişmedir. Gecikmeden hayata geçirilmesini bekliyoruz” diye konuştu.