Huzurevinde Kur'an okumayı öğreniyorlar

- Düzce'deki Türk Kızılayı Akçakoca Yaşlılar Konukevi sakinleri, "Sosyal Sorumluluk ve Psiko-Sosyal Destek Projesi" kapsamında açılan kursta Kur'an-ı Kerim okumayı öğrenip, temel ibadetlerdeki bilgi eksikliklerini gideriyor - Konukevi psikoloğu Direk: - "Yaşlılarımızın manevi tatminlerini sağlamak adına bu programa başladık" - Huzurevi sakini Güngören: - "Bu tür etkinlikleri görünce 'Keşke 55 yaşında gelseydim' diyorum. Çok memnunuz"

Huzurevinde Kur'an okumayı öğreniyorlar

  Akçakoca ilçesindeki Türk Kızılayı Yaşlılar Konukevinin sakinleri, `Sosyal Sorumluluk ve Psiko-Sosyal Destek Projesi` kapsamında açılan kursta ilerlemiş yaşlarına rağmen Kur`an okumayı öğreniyor.

Türk Kızılayı ve Akçakoca Halk Eğitim Merkezince geliştirilen proje kapsamında, 49 yaşlıya ev sahipliği yapan konuk evinde cuma günleri gönüllü öğretici tarafından Kur`an-ı Kerim dersleri veriliyor. Yaşları 60 ve üzerindeki konuk evi sakinleri, cüz eğitiminden başladıkları derslerde aynı zamanda temel ibadet bilgilerindeki eksiklikleri de gideriyor.

- `Yaşlılarımız iştiyaklı ve istekli`

Gönüllü eğitici ve Akçakoca Cumhuriyet Mahallesi Camisi imamı Mustafa Bulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eğitimler dışında sıkça ziyaret ettiği konuk evinde böyle bir kurs ihtiyacı gördüğünü söyledi.

Bunun üzerine proje geliştirildiğini belirten Bulut, `Çok güzel katılım var, yaşlılarımız iştiyaklı ve istekli. Kur`an-ı Kerim`in alfabesinden başladık, namaz ibadetindeki eksikliklerini de öğretiyoruz. Çok güzel bir şekilde devam ediyoruz. Katılımları ile ihtiyaçları olduğunu gösteriyorlar. Biz de karınca kararınca ihtiyacı karşılamaya çalışıyoruz.` dedi.

`Öğrenmenin yaşının olmadığını dile getiren Bulut, şunları kaydetti:

`İnsanların öğrenme azmi, Kur`an-ı Kerim`i öğrenme isteği ve çalışma hırsı yaş olayını ortadan kaldırıyor. Genç yavrularımız gibi hızlı öğrenmeseler bile zaman içerisinde istedikleri için öğreniyorlar. İstekli olmaları öğrenmelerini bir nevi ateşliyor. Bu da işlerini kolaylaştırıyor. Verilen dersleri de boş vakitlerinde pekiştirip derslerine çalışıyorlar.`

Türk Kızılayı Akçakoca Yaşlılar Konukevi Psikoloğu Dilek Aydoğan Direk, eğitimlerin psiko-sosyal destek faaliyetleri kapsamında düzenlendiğini belirtti.

Yaşlıların istekleri doğrultusunda programın düzenlendiğine dikkati çeken Direk, `Bu programı biraz faklı koordine ederek Kur`an-ı Kerim`i bilen ve bilmeyenlere ortak bir ders olarak düzenledik. Duyurusunu yaptığımız zaman herkesin ilgisini çekti bu kurs. Bilmeyenler öğrenmek, bilenler de pekiştirmek istedi. Yaşlılarımızın manevi tatminlerini sağlamak adına bu programa başladık.` diye konuştu.

kursa katılımın da iyi olduğunu kaydeden Direk, konuk evindeki 49 yaşlıdan 20 sakinin kursa katıldığını ifade etti.

- `Keşke 55 yaşında gelseydim`

Bazılarının Kur`an öğrenmede zorluk çektiğini aktaran Direk, `Bazı yaşlılarımız zorlanırken, bunun çabalaması ile mutlu olan yaşlılarımız da var. `Öğrenemeyecek bile olsam bir kelime duysam yeter.` diyen yaşlılarımızın azmi ise takdire şayan.` ifadesine yer verdi.

Huzurevi sakinlerinden kursiyer Hülya Güngören (63) de kursun her yönden çok güzel olduğunu vurgulayarak, `Bu tür etkinlikleri görünce `Keşke 55 yaşında gelseydim.` diyorum. Çok memnunuz. Her cuma, sadece Kur`an öğrenmenin yanı sıra ölmüşlerimize de fatiha gönderiyoruz. Biz öldükten sonra da arkamızdan okunacaktır.` sözlerine yer verdi.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Polisin 'dur' ihtarına uymayan araç ile polis minibüsü kaza yaptı: 4 yaralı Polisin 'dur' ihtarına uymayan araç ile polis minibüsü kaza yaptı: 4 yaralıPatlamayla ilgili 4 şahıs tutuklanarak cezaevine gönderildi Patlamayla ilgili 4 şahıs tutuklanarak cezaevine gönderildi