Gazze Şeridi'ndeki elektrik krizi

- Gazze'yi ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından bir heyet, Gazze'deki PENRA yetkilileriyle biraraya geldi

Gazze Şeridi'ndeki elektrik krizi

 Gazze`yi ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı heyeti, Gazze`deki Filistin Enerji ve Doğal Kaynaklar İdaresi (PENRA) yetkilileriyle biraraya geldi.

Gazze Şeridi`nde devam eden elektrik sorununun çözüm yollarını görüşmek amacıyla bölgeyi ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı müşaviri Tahsin Yazar ve Turkish Petroleum International Corporation (TPIC) başkanlığındaki heyet, PENRA yetkilileriyle yaptığı görüşmenin ardından bölgeden ayrıldı.

PENRA Bilgi Merkezi Müdürü Ahmed Ebu Umreyn, yaptığı basın açıklamasında, söz konusu ziyaretin yapıcı ve faydalı geçtiğini kaydetti.

Ebu Umreyn, enerji problemlerinin niteliğini belirlemek ve çözmek için gerçekleştirilen ziyarette İsrail`den gelen 161 numaralı hattın genişletilmesi ve güneş enerjisi projeleri başta olmak üzere Türkiye hükümetinin gözetiminde enerji sektöründe yapılacak projelerin ele alındığını ifade etti.

Söz konusu ziyaretin, elektrik krizine çözüm bulunmasına katkı sağlamayı hedeflediğini ve heyetin söz konusu projelerin uygulanması için bazı teknik bilgiler topladığını ifade eden Ebu Umreyn, hastane, okul ve diğer kamu binalarında hayata geçirilecek güneş enerjisi projelerinin yakında ihalesinin yapılacağını söyledi.

Türk heyeti, bugün Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı`ndan geçerek Gazze`ye ulaşmıştı.

Türkiye geçen ay elektrik santraline 15 milyon litre yakıt göndermeyi planladığını açıklamıştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından bir heyet, dün de Gazze Şeridi`ndeki elektrik sorununun çözüm yollarını görüşmek amacıyla Gazze`deki PENRA yetkilileriyle bir araya gelmişti.

Abluka altındaki Gazze`nin ihtiyacı olan yaklaşık 400 megavat elektriğin, yalnızca 212 megavatı karşılanabiliyor. İsrail tarafından 120, Mısır`dan 32 megavat elektrik sağlanırken, akaryakıt sıkıntısı nedeniyle sık sık duran Gazze`deki santralden yalnızca 60 megavat enerji elde edilebiliyor.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da Kamp Yeri ve Programı Değişti Samsunspor'da Kamp Yeri ve Programı DeğiştiSamsun Hava Durumu 15 Temmuz Çarşamba Hava Durumu Samsun Hava Durumu 15 Temmuz Çarşamba Hava DurumuGebze'de feci kaza: 2 ölü Gebze'de feci kaza: 2 ölü15 Temmuz anısına pehlivanlar peşrev çekti 15 Temmuz anısına pehlivanlar peşrev çektiUşak Üniversitesinde 15 Temmuz paneli düzenlendi Uşak Üniversitesinde 15 Temmuz paneli düzenlendiKent protokolü 15 Temmuz Şehitler Anıtını ziyaret etti Kent protokolü 15 Temmuz Şehitler Anıtını ziyaret ettiKayseri Gençlerbirliği 1. Ligde Kayseri Gençlerbirliği 1. LigdeOzan Kaan Özdemir imzayı attı Ozan Kaan Özdemir imzayı attıFeyza Koyun'un kaleminden DİNLE Feyza Koyun'un kaleminden DİNLE(Özel) Balıkesir Üniversitesinde kornea nakli sevinci (Özel) Balıkesir Üniversitesinde kornea nakli sevinci