Dolar çakıldı

ABD tarımdışı istihdam verisinin ardından dolar/TL 3,70'in altına inerek yaklaşık bir ayın en düşüğünü gördü. Euro da 4 liranın altına geriledi.

Dolar çakıldı

ABD`den gelen istihdam verisinin ardından dolar ve euro geriledi.

TSİ 16.30`daki veri öncesinde 3,74 sınırında olan dolar/TL 3,6900`a kadar gerileyerek 9 Ocak`tan beri en düşük düzeyi gördü.

Euro da yönünü aşağı çevirdi ve 4 liranın altına indi.

NEDEN DÜŞÜŞE GEÇTİ?

ABD`de ocak ayında tarımdışı istihdam 227 binle 175 binlik beklentinin üzerinde arttı. Saatlik kazançlar son bir yılda yüzde 2,8`lik beklentiye karşın, yüzde 2,5 artış kaydetti.
Ücretlerin artış hızı enflasyonu etkiliyor, bu da Fed’in faiz artış hızı açısından önemli bir gösterge olarak dikkat çekiyor. Ücret artışının beklentilerden az olması dolarda aşağı yönü tetikledi. 

Merkez Bankası`nın 2 puana ulaşan sıkılaştırma adımlarına devam etmesi ve ABD Merkez Bankası`nın mart ayında faiz artışı yapabileceğine ilişkin belirgin bir sinyal vermemesi sonrası dolarda son günlerde düşüş gözleniyor. 11 Ocak`ta 3,94`ü aşarak rekor kıran dolar daha sonra yönünü aşağı çevirmişti.

Sabah açıklanan enflasyon verisinin ardından dolarda belirgin bir hareket yaşanmadı. Enflasyon TÜFE`de yıllık bazda yüzde 9,22`ye yükseldi.

Analistler teknik açıdan dolar/TL`de 3,7170 seviyesinin destek, 3,7650 seviyesinin ise direnç konumunda izleneceğini belirtiyordu.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da Kamp Yeri ve Programı Değişti Samsunspor'da Kamp Yeri ve Programı DeğiştiSamsun Hava Durumu 15 Temmuz Çarşamba Hava Durumu Samsun Hava Durumu 15 Temmuz Çarşamba Hava DurumuGebze'de feci kaza: 2 ölü Gebze'de feci kaza: 2 ölü15 Temmuz anısına pehlivanlar peşrev çekti 15 Temmuz anısına pehlivanlar peşrev çektiUşak Üniversitesinde 15 Temmuz paneli düzenlendi Uşak Üniversitesinde 15 Temmuz paneli düzenlendiKent protokolü 15 Temmuz Şehitler Anıtını ziyaret etti Kent protokolü 15 Temmuz Şehitler Anıtını ziyaret ettiKayseri Gençlerbirliği 1. Ligde Kayseri Gençlerbirliği 1. LigdeOzan Kaan Özdemir imzayı attı Ozan Kaan Özdemir imzayı attıFeyza Koyun'un kaleminden DİNLE Feyza Koyun'un kaleminden DİNLE(Özel) Balıkesir Üniversitesinde kornea nakli sevinci (Özel) Balıkesir Üniversitesinde kornea nakli sevinci