"Kalça kırıklarında ölüm oranları çok yüksek"

Karlı ve buzlu havalarda özellikle yaşlıların düşme riskinin fazla olduğunu belirten Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Kuru, kalça kırığı geçiren yaşlıların yüzde 12 ile 20'sinin ilk yıl içerisinde hayatını kaybettiğini söyledi.

"Kalça kırıklarında ölüm oranları çok yüksek"

Prof. Dr. Kuru: `Kalça kırıklarında ölüm oranları çok yüksek` 
- OMÜ Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Kuru: 
- `Kalça kırığı geçiren yaşlıların yüzde 12 ile 20`si ilk yıl içerisinde hayatlarını kaybediyor`


 Karlı ve buzlu havalarda özellikle yaşlıların düşme riskinin fazla olduğunu belirten Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Kuru, kalça kırığı geçiren yaşlıların yüzde 12 ile 20`sinin ilk yıl içerisinde hayatını kaybettiğini söyledi.
Karlı ve buzlu zeminlerde yürümeye karşı dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Ömer Kuru, kar ve buzlu yerlerde küçük adımlarla yürünmesi gerektiğini vurguladı. Yaşlılarda düşme riskinin fazla olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ömer Kuru, yaşlılarda düşme sonucu meydana gelen kalça kırıklarının ölüme sebep olabileceğini belirtti.

`Düşerken maalesef bir yere tutunamıyorlar`
Kar ve buzlu havalarda küçük adımlarla yürünmesi gerektiğini söyleyen Kuru, `Yürürken özellikle merdivenlerden çıkarken bir yerlere tutulmalıdır. Yumuşak ve kalın giysiler tercih edilmelidir. Düşme durumunda vücuda zararı engelleyebilecek elbiseler giyilmeli. Kar ve buzlu zeminlere uygun ayakkabılar kullanılması gerekir. Özellikle yaşlılarda düşme riski çok daha fazla. Yaşlılarda koruyucu refleksler azaldığı için düşerken maalesef bir yere tutunamıyorlar. Direkt kalça üzerine düşüyorlar. Bu durum kalça kırıklarına neden olabiliyor. Kalça kırıklarında ölüm oranları çok yüksek. Kalça kırığı geçiren yaşlıların yüzde 12 ile 20`si ilk yıl içerisinde hayatlarını kaybediyor. Bunun için özellikle yaşlıların daha fazla dikkat etmesi gerekiyor` dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

15 Temmuz'da Samsun nöbette 15 Temmuz'da Samsun nöbetteEmanet aldığı taksiyle yaptığı kazada can verdi Emanet aldığı taksiyle yaptığı kazada can verdiKayseri'de şehitler için sela okundu Kayseri'de şehitler için sela okundu15 Temmuz şehitleri için camilerden sela sesleri yükseldi 15 Temmuz şehitleri için camilerden sela sesleri yükseldiAsker annesi 15 Temmuz gecesi gözyaşlarını tutamadı Asker annesi 15 Temmuz gecesi gözyaşlarını tutamadıParis'te 15 Temmuz şehitleri anıldı Paris'te 15 Temmuz şehitleri anıldıBursa Ulu Caminde selalar şehitler için okundu Bursa Ulu Caminde selalar şehitler için okunduMilli sporcular, 15 Temmuz'da Denizli sancağını elden ele taşıdı Milli sporcular, 15 Temmuz'da Denizli sancağını elden ele taşıdı