Türkiye'nin İlk Yerli Nüfuz Edici Bombası

Yüzde 100 yerli silahlar

Türkiye'nin İlk Yerli Nüfuz Edici Bombası

Türkiye`nin ilk yerli Nüfuz Edici Bombası (NEB), güvenlik güçlerimiz tarafından terörle mücadelede etkin bir şekilde kullanılıyor Milli savunma sanayisinde yerli imkanlarla geliştirilen etkili mühimmatlardan biri de Nüfuz Edici Bomba (NEB).

Nüfuz Edici Bomba (NEB), yer üstü ve yer altındaki hedeflere karşı kullanılmak üzere tasarlanan, Ardışık Delici Harp Başlığı teknolojisine sahip, Türkiye’de geliştirilen ilk beton delici mühimmat olma özelliğini taşıyor.

Teröristlerin korkulu rüyası olan bomba Türkiye`nin en büyük çukur imlalı harp başlığına sahip.Yer altı ve yer üstü hedefler için kullanılabilen bomba, barajlar, köprüler, binalar veya endüstriyel tesisler gibi kritik noktaların imhası konusunda etkili. 

Milli Savunma Bakanlığı`ndan yapılan açıklamaya göre, `Türkiye`de üretilen ilk beton delici mühimmat olan, Nüfuz Edici Bomba (NEB), terörle mücadelede etkin olarak kullanılıyor.

2009 yılından bu yana çalışmaları sır gibi saklanan yüzde 100 yerli füze savunma sistemi projesi olan `Bora`nın tamamlanmak üzere olduğu ortaya çıktı. Tasarım ve üretimi Roketsan tarafından gerçekleştirilen projenin, Savunma Sanayi Müsteşarlığı internet sitesinde yayınlanana kadar kimse adını dahi bilmiyordu.

Henüz tüm özellikleri bilinmiyor olsa da, uzun menzilli olması, 1000 kilometrenin üzerindeki hedefleri vurma kapasitesi olduğunu gösteriyor. Bu da füze sisteminin minimum menzilde bile Şam, Bağdat, Tahran, Kahire hatta Roma`yı dahi menzili içerisinde görmesini sağlıyor.

Savunma kaynakları füze sistemlerinin TSK`ya teslim edilip edilmediği konusunda herhangi bir bilgi vermekten kaçınıyor. Ancak sitedeki açıklamada, `Teslimatlar proje takvimine uygun olarak devam etmektedir` ifadeleri yer alıyor.

ÖZELLİKLERİ

Boy: 2600 mm

En Büyük Çap: 457.2 mm

Ağırlık: 870 kg

Patlayıcı Tipi Ön Delici : PBX-110

Ana Delici : PBX-109

Tapa Ön Delici : ONUR-1 MOD 4

Ana Delici: FMU-152 A/B

KAYNAK : HabertürkEN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da 18 yaşındaki genç denizde boğuldu Samsun'da 18 yaşındaki genç denizde boğuldu'ERKEK CİNSELLİK İSTEMEZSE' 'ERKEK CİNSELLİK İSTEMEZSE'Erhan Kartal Samsunspor'a Dönmek İstiyor Erhan Kartal Samsunspor'a Dönmek İstiyorŞehit Astsubay Ethem Demirci'nin cenazesi Samsun'a getirildi Şehit Astsubay Ethem Demirci'nin cenazesi Samsun'a getirildiValilikten Samsunlu şehidin ailesine başsağlığı Valilikten Samsunlu şehidin ailesine başsağlığıSamsun'da trafik kazazedelerinin yardımına ambulans helikopter yetişti Samsun'da trafik kazazedelerinin yardımına ambulans helikopter yetiştiSamsun OMÜ'de 71 kişilik işe bin 624 kişi başvurdu Samsun OMÜ'de 71 kişilik işe bin 624 kişi başvurduSamsun'da polise yakalanmamak için ölümle yüzleşti Samsun'da polise yakalanmamak için ölümle yüzleştiBakan Kurum Samsun'daki yeni Millet Bahçesi'nin yerini tespit etti Bakan Kurum Samsun'daki yeni Millet Bahçesi'nin yerini tespit ettiTEDY, Sel, Hürrem, Roman, Naadam, Avarga, Zaan TEDY, Sel, Hürrem, Roman, Naadam, Avarga, Zaan