Samsun Valisi Şahin

- "Türkiye'nin medikal cerrahi aletlerde Samsun ile marka olmasını arzuluyoruz"

Samsun Valisi Şahin

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Türkiye`nin, medikal cerrahi aletlerde Samsun ile marka olmasını istediklerini belirtti.

Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, Samsun`a sağlık alanında ciddi yatırımlar yapıldığını, özellikle cerrahi aletler sektörünün gelişmesi halinde Türkiye`nin alanında dünyada söz sahibi 3 ülkeden biri olacağını ifade etti.

Samsun`un Türkiye`de üretilen cerrahi alet ihtiyacının yüzde 10`unu karşıladığını bildiren Şahin, `Cerrahi alet üretimi dünyada 3 yerde kümelenmiş durumda. Bu şehirler Almanya`da Tuttlingen, Pakistan`da Sialkot ve Türkiye`de Samsun. Samsun`da 40 firma 15 bin türde medikal alet üretiyor. Firma yetkilileri eleman bulmakta zorlanıyor. Bu nedenle 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde Medikal Aletler Meslek Lisesi veya Medikal Aletler Anadolu Meslek Lisesi adı altında okulumuzu açmayı düşünüyoruz.` ifadesini kullandı.

Bafra ilçesinde Medikal Aletler Organize Sanayi Bölgesi kurma çalışmasına başlandığına işaret eden Şahin, şunları kaydetti:

`Türkiye`nin, medikal cerrahi aletlerde Samsun ile marka olmasını arzuluyoruz. Bafra`da Medikal Aletler Organize Sanayi Bölgesi içinde iki katlı evler yapılacak. Amacımız buranın yaşayan organize sanayi bölgesi olması. Buradaki evlerde kalanlar, evlerin altına kuracağımız üretim tezgahlarında boş zamanlarında cerrahi alet üretime katkı sağlayacak. Parça başına ücret alacakları için ek gelir elde etmiş olacaklar. Dünyada cerrahi aletler üreten üç ülkeden biriyiz. Samsun`da 15 bin ürün üretiliyor. Ama sağlık sektöründe 500 bin farklı enstrüman kullanılıyor. Onun için biz bu 15 bini 35-40 bine çıkaracağız. Samsun`da bu sektörde istihdam sayımız 2 bin civarında. Bunu 20-30 binlere çıkarmamız gerekiyor. Çünkü Almanya Tuttlingen`de sadece cerrahi aletler işinde çalışan insan sayısı 105 bin. Eğer Samsun bunu başarırsa Türkiye bölgede, hatta dünyada söz sahibi üç ülkeden biri olacak. Biz bu konuyu çok önemsiyoruz. Hep beraber bu amacımıza ulaşmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.`EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Denizli'de trafik kazası: 2 yaralı Denizli'de trafik kazası: 2 yaralıKamayla bıçaklanan kişi hayatını kaybetti Kamayla bıçaklanan kişi hayatını kaybettiÇorum'da zincirleme trafik kazası: 2 yaralı Çorum'da zincirleme trafik kazası: 2 yaralı