Samsun İl Müftüsünden hakkında söylenen iddaalara yanıt

Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, son günlerde hakkında yapılan haberlerdeki iddaalara yönelik haber merkezimize açıklamalarda bulundu. Çakı iddaalara yönelik "Sendika Başkanının medyaya servis ettiği bu incitici, asla bir din gönüllüsüne yakışmayan iftiralarla dolu beyanı beni üzmüştür. Niye kendisi de din görevlisi kökenlidir ve Samsun'ludur. Biz kişileri düşündüğümüz kadar görevi, görevin kutsiyetini ve halkımızı da düşünmek zorundayız. Bütün işlemlerimiz yargıya tabidir. Kabahati gelin yapmışlar damat çıkmamış. Sendika Başkanı keşke benimle görüşüp birtakım bilgileri alsaydı. Bizim kimseyle problemimiz olamaz bu yaştan sonra. Bizim tek derdimiz var oda hizmet." dedi.

Samsun İl Müftüsünden hakkında söylenen iddaalara yanıt

Samsun Müftüsü Veysel Çakı, kendisi hakkında medyada çıkan iddalara dair açıklamalarda bulundu . Kurumun denetleme mekanizması hakkında bilgi veren Çakı, `Tüm resmi kurum ve kuruluşların kanun,tüzük ve yönetmelikleri vardır. Hiçbir yönetici en üstünden en altına kadar kanunun yönetmeliğin kendisine vermediği yetkiyi kullanması söz konusu değildir.Bütün bu kurumlar hem kurumiçi hemde yargı denetimine açıktır. Biz de ciddi bir teşkilatız. En fazla özveriyle çalışması gereken, fedakarlığı en fazla ortaya koyması gereken bir teşkilatız. Bu bir din hizmetidir.Resmi olsada sivil ayağı daha fazladır. Bizim memurlarımızın manevi yönünün diğer devlet memurlarından daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Ama memurlarımız herkez gibi fedakarlıkta bulunmuyorsa dahi gereğini yapması,aldığı maaşın karşılığını vermesi gerekir. Hiçkimse babasının hayrına çalışmıyor. Herkezin ne yapması gerektiği kurallarıyla birlikte bellidir. Mesainin 8`de başladığı belli akşam 5`de bittiği bellidir. Cumartesi, Pazar tatil oda belli. Çok tabiidir ki bütün kamu kurum ve kuruluşlarında resmi görevli olan kişiler hakkında hepimizin hakkında şikayetler olabiliyor. Cemaat tarafından  ve yahut başkaları tarafından. Bunlar iki türlü oluyor vatandaşlarımız ya Diyanet İşleri Başkanlığına yazıyor ya BİMER`e yazıyor oradan Başkanlığa intikal ediyor. Şikayetin ciddiyetine göre ya  Başkanlığımızın görevlendirdiği Müfettişler yada illerde bizim Murakıp dediğimiz arkadaşlarımız var  Valiliğin onayıyla o arkadaşlarımızı görevlendiriyoruz onlar şikayetleri inceliyor. Büyük bölümü asılsız ve abartılı çıkıyor.Ama bazen de arkadaşımız orada yıpranmış olabiliyor.Bazen uzun yıllar kaldığı için,bazen istemedende olsa ihmali olduğu için orada ekmek kırılmış oluyor. Hem kişi açısından hem kurum açısından köyü değişterecek halimiz yok, cemati camiden uzaklaştıracak halimiz yok. Çok haklıda olsa çok problemsizde olsa yani aşırı bir şeyi olmasada gittikçe kötüye gidecekse yer değişikliği yapılabiliyor.` dedi.

Medyada kendisiyle ilgili atılıp tutulan şeyler için üzgün olduğunu belirten Çakı,`Maksadını aşan ifadeler sergileyen sendika Başkanının bu arkadaşımız bir üyesi belki temsilcisi ilde. Bu dosya Ankara`da görüşülüyor.Sendikanın temsilciside var savundu onu ama kabul edilmedi ve yer değişikliği teklifi  bize Ankara`dan geldi.Sendika Başkanının medyaya servis ettiği bu incitici,asla bir din gönüllüsüne yakışmayan iftiralarla dolu beyanı beni üzmüştür. Niye,kendiside din görevlisi kökenlidir ve Samsunludur. Biz kişileri düşündüğümüz kadar görevi, görevin kutsiyetini ve halkımızıda düşünmek zorundayız.Biz bir arkadaşımızın yerini değiştirdik bir ilçeye. Daha 2 ay geçmeden o atadığımız köyün ileri gelenleri 5-6 kişi müftülüğe geldi. Dediler ki bize bir imam verdiniz 2 gün gelir 3 gün gelmez. Biz araştırdık baktık bizim soruşturma neticesinde oraya verdiğimiz arkadaş. Ben buraya gelmek istemiyorum, zaten isteyerek de gelmedim, benden bir görev beklemeyin gibi konuşmalar yapmış sanki devlet ve camii ona mahkummuş gibi tavırlarda bulunmuş. Arkadaşımızı aradım,bakın bir soruşturma neticesinde yeriniz değiştirilmiş yeniden şikayetler geliyor bunun hukuki sonuçları olabilir diye uyarıda bulundum, bu benim görevimdir. Benim bu uyarımı bir baskı, tehtid gibi lanse etmişler,hiç yakıştıramadım. Açıklamaların ne kadar ölçüsüz ve hissi olduğundanda anlaşılıyor zaten. Bütün işlemlerimiz yargıya tabidir.Kabahati gelin yapmışlar damat çıkmamış.Sendika Başkanı keşke benimle görüşüp birtakım bilgileri alsaydı. Bizim kimseyle problemimiz olamaz bu yaştan sonra. Bizim tek derdimiz var oda hizmet.` şeklinde konuştu.

Haber/Mücahit AKDUMANEN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Manisa FK'da İnegölspor hazırlıkları devam ediyor Manisa FK'da İnegölspor hazırlıkları devam ediyorBakan Soylu'nun kayınpederi vefat etti Bakan Soylu'nun kayınpederi vefat ettiOrdu'da bıçaklı kavga: 1'i ağır 3 yaralı, 25 gözaltı Ordu'da bıçaklı kavga: 1'i ağır 3 yaralı, 25 gözaltıAnkara'da trafik kazası: 1 yaralı Ankara'da trafik kazası: 1 yaralıSakarya'da spor otomobil ile motosiklet çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı Sakarya'da spor otomobil ile motosiklet çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı