Selahattin Demirtaş hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen terör soruşturması kapsamında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. İddianamede, Demirtaş'ın terör örgütü PKK/KCK'nın yöneticisi konumunda bulunduğu, bu kapsamda örgütün "siyasi alan merkezi sorumlusu" şeklinde faaliyetlerini yürüttüğü, 6-8 Ekim 2014'deki sokak olaylarının meydana gelmesinde HDP Merkez Yürütme Kurulundan ve sonrasında yapılan açıklamanın etkili olduğu belirtildi. İddianamede, Demirtaş hakkında 43 yıldan 142 yıla kadar hapis cezası talep edildi

Selahattin Demirtaş hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen terör soruşturması kapsamında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi.

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanığın, terör örgütü PKK/KCK`nın yöneticisi olduğu ve bu kapsamda örgütün `siyasi alan merkezi sorumlusu` olarak faaliyetlerini yürüttüğü belirtildi.

İddianamede, değişik tarihlerde Demirtaş`ın katıldığı örgütün yasama organı konumunda olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) içerisinde de yönetici sıfatıyla hareket ederek eylem ve işlemlerde bulunduğu kaydedildi.

Demirtaş`ın değişik tarihlerde yaptığı birçok konuşmada terör, cebir ve şiddet olgusunu meşru gösterecek ifadelerde bulunarak terör örgütünün propagandasını yaptığı bildirilen iddianamede, 6-8 Ekim 2014 tarihindeki sokak olaylarının meydana gelmesinde HDP Merkez Yürütme Kurulundan ve sonrasında yapılan açıklamanın etkili olduğu da vurgulandı.

- 142 yıla kadar hapis istemi

Demirtaş`ın üzerine atılı olan `terör örgütü yöneticiliği`, `terör örgütü propagandası yapmak`, `Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası`na muhalefet`, `halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik`, `halkı kanunlara uymamaya tahrik`, `suç işlemeye tahrik` ve `suçu ve suçluyu övme` suçlarından 43 yıldan 142 yıla hapis ile cezalandırılması talep edildi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Aydın'da polise silahlı saldırı Aydın'da polise silahlı saldırıDiyarbakır'da trafik kazası: 2'si ağır 10 yaralı Diyarbakır'da trafik kazası: 2'si ağır 10 yaralıFenerbahçe Beko Kaptanı Mahmutoğlu: 'Hedefimiz her zaman ki gibi şampiyonluk' Fenerbahçe Beko Kaptanı Mahmutoğlu: 'Hedefimiz her zaman ki gibi şampiyonluk'Akdeniz Üniversitesi rektörlüğüne Prof.Dr. Özlenen Özkan atandı Akdeniz Üniversitesi rektörlüğüne Prof.Dr. Özlenen Özkan atandıEmniyet Genel Müdürü Aktaş'tan şehit polis memuruna başsağlığı mesajı Emniyet Genel Müdürü Aktaş'tan şehit polis memuruna başsağlığı mesajıTEM'de zincirleme trafik kazası:2 yaralı TEM'de zincirleme trafik kazası:2 yaralı