Araçlar için 5 önemli ipucu

Karlı ve buzlu havalarda aracınızı daha rahat kullanabilmeniz için bir araştırma yaptık. Gündelik kullanılan ve her evde olan malzemeleri kullanarak karlı ve buzlu havalarda çok rahat araba kullanabilirsiniz.

Araçlar için 5 önemli ipucu

Karlı ve buzlu havalarda aracınızı daha rahat kullanabilmeniz için bir araştırma yaptık. Gündelik kullanılan ve her evde olan malzemeleri kullanarak karlı ve buzlu havalarda çok rahat araba kullanabilirsiniz. Karlı havalarda şoförlerin en çok karşılaştığı 5 problem ve çözümleri…

1)  Karlı ve buzlu havalarda yan aynalar buz tutar ve bu durum sürücüye zorluk çıkarır. Bunun için ne yapmak lazım?

-  Tek ihtiyacımız olan şey  yan aynayı içine alacak büyüklükte kilitli torba kullanmak. Kilitli torbayı alınıp aynaya geçiriliyor. Kalan boşluk kısımları kilitleniyor. Bu şekilde aracın aynaları buz tutmuyor. Buz tutsa dahi torbanın içerisine giremediği için torbanın yüzeyi buz tutuyor. Torbayı çıkarıldığında yan aynalar temiz şekilde kullanıma hazır halde bulunmuş oluyor.

2)  Farları nasıl temizlerim?

-  Farlarınızı temizlemek için gereken malzemeler diş macunu ve kağıt havlu. Diş macununu farlara bolca sıktıktan sonra kağıt havlu yardımıyla her tarafına yayın, dikkat edilmesi gereken bir konu ise diş macununun boyaya değmemesidir. Bazı durumlarda boyada hasara sebep olabilir. Kağıt havlu sürekli değiştirilerek iyice silinir. Artık farlar tertemiz bir hale gelecektir.

3)  Sileceklerinizin buz tutmaması için ne yapabiliriz?

-  Bilindiği üzere karlı ve buzlu havalarda silecekler buz tutar ve cama yapışır. Bu durumun önüne geçmek için ihtiyaç olan kullanılmayan eski bir çift çorap. Silecekler kaldırılıp üzerlerinden çoraplar plastik kısmına kadar geçiriliyor ve silecekler kapatılıyor. Bu şekilde plastik buz tutarak cama yapışmıyor. İhtiyaç halinde çorapları çıkarıp silecekler rahatça kullanılabilir.

4) Ön camı temizlemek ve de buhar tutmasını engellemek için ne yapabiliriz?

-  Bu işlem için gereken malzemeler tıraş köpüğü ve bez, köpük beze sıkılıp arabanın içerisinden ön cam silinmeye başlanıyor. Her tarafına yaydırılıp silindikten sonra temiz bez ile temizleme kısmına geçiliyor. Bu işlem sonucunda arabanın ön camı uzun süre boyunca buğulanmaktan kurtuluyor ve temiz hale geliyor.

5)  Camlardaki buzlardan kurtulmak için ne yapabilirim?

-  Sabah kalktığınızda arabanızın camları buz tutmuşsa, en pratik yöntem camlara kolonya dökmektir. Kolonyanın içindeki alkol buzun çözülmesini sağlayarak, yolunuza sorunsuz şekilde gitmenizi sağlayacaktır.

Haber: Cantuğ ZENGİNEN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'in yerine Prof Dr. Yavuz Ünal atandı OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'in yerine Prof Dr. Yavuz Ünal atandıSamsun Üniversitesi'ne 5 yeni bölüm daha eklendi Samsun Üniversitesi'ne 5 yeni bölüm daha eklendiSamsun Valisi açıkladı! 15 Ağustos'ta açılıyor Samsun Valisi açıkladı! 15 Ağustos'ta açılıyorSamsun'da rekor korona cezası Samsun'da rekor korona cezasıSamsun'da uyuşturucu ve silah operasyonları Samsun'da uyuşturucu ve silah operasyonlarıSamsun'da traktör can aldı Samsun'da traktör can aldıSamsun'da buraya giden şifa buluyor Samsun'da buraya giden şifa buluyorSamsun'da döviz fiyatları Samsun'da döviz fiyatlarıSamsun'da dolandırıcılar iş başında! Böyle kandırıyorlar Samsun'da dolandırıcılar iş başında! Böyle kandırıyorlarSamsun'da kahvehane sahibi öldürüldü Samsun'da kahvehane sahibi öldürüldü