Camiye SİLAHLI Saldırı 5 ölü

QUEBEC Kanada'nın Quebec eyaletinde bir camiye düzenlenen silahlı saldırıda ilk belirlemelere göre 5 kişi hayatını kaybetti.

Camiye SİLAHLI Saldırı 5 ölü

QUEBEC Kanada`nın Quebec eyaletinde bir camiye düzenlenen silahlı saldırıda ilk belirlemelere göre 5 kişi hayatını kaybetti.
Quebec eyaletinin başkenti olan Quebec City`de aynı zamanda cami olarak kullanılan Quebec City İslam Kültür Merkezi, yatsı namazı sırasında kimliği henüz belirlenemeyen silahlı 3 kişinin saldırısına uğradı.

Görgü tanıklarının yerel basına yaptıkları açıklamalara göre, saldırı 40 kadar Müslümanın yatsı namazını kılmak üzere camide bulunduğu sırada meydana geldi.

Olay sonrası Quebec City İslam Kültür Merkezi`ne çok sayıda ambulans ve polis ekibi sevk edildi.

RAMAZAN AYINDA DOMUZ BAŞI BIRAKILMIŞTI

Quebec eyaletinin başkenti olan Quebec City`deki dört camiden biri olan Quebec City İslam Kültür Merkezi, son olarak geçen yıl ramazan ayında da İslamofobik bir saldırıya uğramıştı. Quebec City İslam Kültür Merkezi`nin girişine plastik bir torba ile hediye paketi şeklinde bırakılan kanlı domuz başı paketinin üzerine de `afiyet olsun` anlamına gelen `Bon apetite` yazısı iliştirilmişti. Olay sonrası konuşan Quebec City İslam Kültür Merkezi Başkanı Muhammed Yangui, `Quebec City`de Müslümanlara ait dört cami var. Bu merkezlerin her biri yılda en az bir defa bir şekilde saldırıya uğruyor.` demişti.

`BARBARCA SALDIRI`

Quebec City İslam Kültür Merkezi Başkanı Muhammed Yangui, gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırı sırasında 40 kadar kişinin yatsı namazı için camide bulunduğunu söyledi. Başkan Yangui, `Bu neden burada oluyor? Bu barbarca bir saldırı.` dedi. Muhammed Yangui, saldırıda en az 5 kişinin olay yerinde öldüğünü, hastaneye kaldırılan yaralıların durumunu ise bilmediğini kaydetti.

Öte yandan Kanada Kamu Güvenliği Bakanı Ralph Goodale de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, saldırıda hayatını kaybeden ve yaralananlar için derin üzüntü duyduğunu açıkladı.