Salgın bitti ama Covid-19 hâlâ can almaya devam ediyor

Salgın bitti ama Covid-19 hl can almaya devam ediyor

VM Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya Covid-19 hastalığının devam eden etkileri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Covid-19 virüsünün salgın sonrası toplumda nasıl bir hastalık tablosu oluşturacağının artık belli olduğunu söyleyen VM Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, "Gündem her ne kadar değişse de, Covid-19 yaşlı ve özellikle de 70-80'li yaşlarda tedaviye rağmen çok hızlı seyreden ve ölüme neden olan bir tablo olarak görülmeye başlandı" dedi.

Yaşlı bireyleri daha fazla etkiliyor

Koronavirüsün izlerinin hâlâ devam ettiğine değinen Prof. Dr. Özkaya, "Salgın hastalık olarak hayatımıza giren ve 3 yıl içinde binlerce insanın ölümüne neden Covid-19 hastalığının salgının sona ermesi ile bundan sonra hayatımızdan tamamen çıkacak mı yoksa toplum için tehdit oluşturmaya devam edecek mi sorusunun cevabını bekliyorduk. Covid-19 virüsünün salgın sonrası toplumda nasıl bir hastalık tablosu oluşturacağı artık belli oldu. Daha doğru bir deyim ile hastalığın klinik tablosu oturdu. Gündem her ne kadar değişse de Covid-19 yaşlı ve özellikle de 70-80'li yaşlarda tedaviye rağmen çok hızlı seyreden ve ölüme neden olan bir tablo olarak görülmeye başlandı" şeklinde konuştu.

70 yaş üstü olanlar dikkat etmeli

Hastalığın etkilerinin toplumda halen görüldüğünün altını çizen Prof. Dr. Özkaya, "Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, halsizlik ve eklem ağrıları gibi grip benzeri şikâyetlerle başlayan hastalık, özellikle 70 yaş üstünde hızla akciğerleri tutan ve salgının ilk zamanlarında gördüğümüz yaygın akciğer hasarı ile ölümle sonuçlanabilen bir hastalık olarak aramızda kalmaya devam ediyor. Deprem ve seçimler nedeni ile Covid-19 her ne kadar gündemde geri planda kalsa da bu virüs halen toplumda görülmeye devam ediyor ve yaşlı, kronik hastalığı olanlarda ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda olmaya devam edecek gibi duruyor" dedi.

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da iki tramvay çarpıştı

Samsun'da iki tramvay çarpıştı

Kız arkadaşının yanında kendini vuran genç hayatını kaybetti

Kız arkadaşının yanında kendini vuran genç hayatını kaybetti

Samsun'da sokak ortasında neden namaz kıldığını açıkladı!

Samsun'da sokak ortasında neden namaz kıldığını açıkladı!

'Guatrın En Sık Önemli Nedeni İyot Eksikliği'

'Guatrın En Sık Önemli Nedeni İyot Eksikliği'

İyot yetersizliğini önlemede beslenmeye dikkat

İyot yetersizliğini önlemede beslenmeye dikkat