Samsun Tabip Odası Dr. Aynur Dağdemir'i kabrinde andı

Samsun Tabip Odası Dr Aynur Dağdemir'i kabrinde andı

Samsun Tabip Odası şiddet kurbanı Dr. Aynur Dağdemir'i kabri başında andı.

Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Sıla Karagöz Özen anma töreni ile yaptığı açıklamada, "Bugün 19 Kasım, bizler için hem acının, hem öfkenin hem de dayanışmanın günüdür" dedi.  

19 Kasım 2015'teDoktor Aynur Dağdemir'in birlikte çalıştığı bir kadını erkek şiddetinden korumaya çalışırken öldürüldüğünü hatırlatan Samsun Tabip Odası adına Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Sıla Karagöz Özen, "Öfkenin günü çünkü, Aynur kadınlar için güvenli olmayan çalışma ortamında erkek şiddeti ile aramızdan alındı. Dayanışma günü çünkü, Aynur cesareti ile bizlere kadın dayanışmasının vazgeçilmez önemini ve gücünü gösterdi. Biz kadın hekimler, pandemi ile birlikte kadına karşı hamlelerini arttıranerkek egemen yapı, tüm ülkede giderek artan şiddet sarmalı ve sağlıkta çöküş ile yükselen sağlıkta şiddet nedeniylehemen her gün şiddet ile karşı karşıya kalıyoruz. Sağlıkta dönüşüm projesinin 20. yılını geride bıraktığımız bu günlerde. bu dönüşümün kadın hekimleri hayattan koparışına tanıklık ettik. Acil servis asistanı olarak görev yaptığı sırada SABİM'e yapılan haksız başvurular gerekçe gösterilerek işyerinde sürekli mobbinge maruz kaldığı için canına kıyanDr. Melike Erdem? Pediatri asistanı olarak görev yapmakta iken uzun çalışma saatleri, nöbet sonrası dinlenme sürelerinin azlığı, emek sömürüsü ve kışkırtılmış hasta istekleri sarmalında tükenmişlik yaşadığı için yaşamına son verenDr. Ece Ceyda Güdemek? Uzun süren çalışma saatleri sonrası evine giderken iş cinayetinde kaybettiğimiz AsistanDr. Rümeysa Berin Şen?" diye konuştu.

Tabip Odası adına Yönetim Kurulu üyesi Dr. Sıla Karagöz Özen, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: "Sağlıkta dönüşüm projesi kadın sağlık çalışanları için ölümcül çalışma koşulları yaratırken, güvensiz işyerleri erkek şiddetini cesaretlendirmeye devam etti. Ocak ayındaEbe Ömür Erez aile sağlığı merkezinde katledildi. Daha bir ay önce aile sağlı merkezinde çalışanEmine hemşire işyerinde bir erkek tarafından ateşli silah ile vuruldu. İsimlerini saydığımız ve sayamadığımız kadınları; neoliberal sağlık politikaları, İstanbul Sözleşmesi'ni feshedenler, ekranlarda cinsiyet eşitsizliğini savunan siyasetçiler, şiddeti cezasızlıkla taçlandıran yargı ve kadın düşmanı politikalar katletti. Aynı anlayış, kadınların kazanımlarına saldırıları arttırarak kadın mücadelesini hedef aldı, almaya devam ediyor. Her geçen gün şiddetin arttığı, adaletin yok sayıldığı coğrafyamızda Kadın hekimler olarak bizler; Pandemi boyunca aklın ve bilimin ışığında hakikatleri ve yok sayılan sağlık hakkını savunduğumuz için? Meslektaşlarımızın ölümünden bu sağlık sisteminin sorumlu olduğunu gün yüzüne çıkardığımız için? Kadını yok sayan sağlık politikalarına karşı durduğumuz için? Özetle Türk Tabipler Birliği, Tüm odalarımız ve organlarımızla toplum ve kadın karşıtı politikalara en güçlü karşı duruşu sergilediğimiz için?hedef alındığımızı biliyoruz. Biz Aynur Dağdemir'in cesaretini, Melike'nin, Rümeysa'nın öfkesini, Füsun Sayek'in öncülüğünü, Esin Hoca'nın bilim aşkını, rehber edinip kuşanmış kadın hekimleriz. Erkek şiddeti, kadın akademisyenleri hedef alan bilim düşmanlığı, kadını yok sayan sağlık politikaları son bulana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.

Yaşamı savunan bir mesleğin üyeleri olarak bir kadın daha kaybetmemek için; ne yaşamdan, ne özgürlükten, ne de meslekten bir kişi daha eksilmemek için, kadına yönelik her türlü şiddete karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha haykırıyoruz."

Samsun Tabip Odası Dr. Aynur Dağdemir'i kabrinde andı

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da cinayet davasında 3 kişiye ceza yağdı

Samsun'da cinayet davasında 3 kişiye ceza yağdı

Samsun'da silahlı saldırgan tutuklandı

Samsun'da silahlı saldırgan tutuklandı

Psikolojik Şiddet De Fiziksel Şiddet Kadar Zararlı

Psikolojik Şiddet De Fiziksel Şiddet Kadar Zararlı

Samsun'da tramvayın çarptığı genç can verdi

Samsun'da tramvayın çarptığı genç can verdi

Yerini unuttukları minibüsü polis buldu

Yerini unuttukları minibüsü polis buldu