Tekkeköy'e kirli bir sanayi tesisi daha mı geliyor?

Tekkeköy'e kirli bir sanayi tesisi daha mı geliyor

Türkiye'nin en kirli havasına sahip bölgesi olarak kayıtlara geçen Samsun'un Tekkeköy İlçesi'ne kirliliği artıracak yeni bir fabrika daha mı kuruluyor?

Geçmişten beri bölgedeki fabrikaların yarattığı olumsuz hava kirliliğinden şikâyetçi olan ilçe halkı, hava kirliliğinin yaşamaya engel bir çevre oluşturmasından endişe ederken, İGSAŞ tarafından kurulacak yeni gübre fabrikası endişeleri daha da artırdı.


İGSAŞ Tekkeköy'e yeni bir gübre fabrikası kuruyor!

İstanbul Gübre Sanayii A.Ş. (İGSAŞ) Samsun'un Tekkeköy İlçesi'nde "İGSAŞ Samsun Fabrikası Organomineral Gübre ve Granül Amonyum Sülfat Üretimi" tesisi kuruyor.

"İGSAŞ Samsun Fabrikası Organomineral Gübre ve Granül Amonyum Sülfat Üretimi" projesine ilişkin olarak verilen "Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu" kararı ile ilgili metnin halka duyurulması amacıyla Tekkeköy Belediyesi'ne yazı gönderdi.

Samsun Çevre şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, İstanbul Gübre Sanayii A.Ş. (İGSAŞ) tarafından Tekkeköy'e kurulması planlanan "İGSAŞ Samsun Fabrikası Organomineral Gübre ve Granül Amonyum Sülfat Üretimi" tesisinin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan inceleme ve değerlendirmede olumlu ÇED raporu aldığını duyurarak, Tekkeköy Belediyesi'ne yazdığı resmi yazıda ilgili raporun ve kararın halka duyurulmasını istedi.

Samsun Çevre şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nün Tekkeköy Belediyesi'ne yazdığı resmi yazıda;

"Tekkeköy İlçesi, Şabanoğlu OSB Mahallesi, Organize Sanayi mevki, 60 Ada 15 Parsel Mevkiinde İstanbul Gübre Sanayii A.Ş. (İGSAŞ) tarafından kurulması planlanan "İGSAŞ Samsun Fabrikası Organomineral Gübre ve Granül Amonyum Sülfat Üretimi" projesine ilişkin Çevre şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na sunulan ÇED Raporu, İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiş olup, söz konusu proje hakkında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 29.07.2022 tarih ve 31907 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ÇED Yönetmeliği'nin 14. Maddesi (3) fıkrası gereğince "Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu" kararı verilmiştir." ifadeleri yer aldı.

Tekkeköy'e kirli bir sanayi tesisi daha mı geliyor?

 

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da asansörün halatı koptu! Çok sayıda yaralı

Samsun'da asansörün halatı koptu! Çok sayıda yaralı

Samsun'da ölümle burun buruna geldi

Samsun'da ölümle burun buruna geldi

Samsun'da cinayet davasında 3 kişiye ceza yağdı

Samsun'da cinayet davasında 3 kişiye ceza yağdı

Karapıçak ihraç yetkisi mi istedi?

Karapıçak ihraç yetkisi mi istedi?

Yerini unuttukları minibüsü polis buldu

Yerini unuttukları minibüsü polis buldu