Ekonomi ve maliyet çocuk ilaçlarını da vurdu!

Ekonomi ve maliyet çocuk ilaçlarını da vurdu!

Çocuk ilaçlarının bir bölümü eczanelerde bulunamıyor. Çocuk ilaçlarının bir bölümünün eczanelerde bulunamayışından doğan sorunlar devam ediyor. Etken madde ve Euro kurundaki dalgalanmaya bağlı olarak bazı ilaçların, özellikle de çocuk ilaçlarının bir bölümünün eczanelerde bulunamayışı tedirginlik yaratıyor.

Eczanelerde son aylarda bir takım ilaçların ve özellikle de çocuk ilaçlarının bir bölümünün bulunamadığını belirten Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, böyle bir durumda hekimlerin ilaç yazmakta zorlandığını, hasta yakınlarının ise tedirgin olma durumu ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

Özellikle çocuklar için ateş düşürücü şurupların eczanelerde bulunamayışı karşısında hasta yakınlarının endişelendiklerini belirten Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, çoğu zaman eczacıların çocuk ilaçlarının yazılı olduğu reçetelerle karşılaştıklarında, bir takım aksaklıkların ortaya çıktığını ve böylesi bir durumda eczacıların hekimlerle piyasada bulunan çocuk ilaçları hakkında iletişime geçmesi durumunun yaşandığını açıkladı.

Ekonomi ve maliyet çocuk ilaçlarını da vurdu

Tedarik zincirinin bozulmasına dayalı nedenlere bağlı olarak özellikle çocuk şuruplarında, ağrı kesici ve ateş düşürücü şuruplarda ve bazı kan ürünlerinde bölgemizde ve ülkemizde sıkıntılar yaşandığına dikkati çeken Onur Ferhat Karacan, "Etken madde haricinde ayrıca, ambalajlama ya da sarf malzemesi çok olan ilaçların piyasada bulunurluğunun alazlamaya başladığını görüyoruz. Bunların arasında çocuk şurupları da var. Çünkü cam şişi eve kutu maliyetleri nedeniyle çocuk ilaçlarının piyasadaki bulunurluğu azalmış durumdadır. İlaçların fiyatlandırılma süreci, etken maddesi ve Euro kuruna göre olduğundan ve ilaçta belirlenen Euro kuru 7.81 olduğu için, maalesef bazı ilaçların maliyeti kurtarmadığından bu ilaçların da yokluğu ortaya çıkabiliyor. Özellikle cam şişede olan ürünlerde ciddi bir sıkıntı yaşandığını gözlemliyoruz. Şişeyi üreten firma, döviz fiyatlarındaki artıştan dolayı ciddi maliyet sıkıntısı yaşanıyor ilaç firmaları tarafından. Hızlı bir çözüm elde edilmesi gerekiyor" diye konuştu.

"Yüzde 5'ten yüzde 20'lere çıktı"

Piyasada zaman zaman bazı ilaçların bulunurluğu ile ilgili sorunların yaşanabileceğini ve bunun da gayet normal olduğunu açıklayan Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, "Normal olarak bahsettiğimiz bu oran yüzde 5'lerde iken, herhangi bir sorun yok demektir. Ancak son zamanlarda bu oran yüzde 5'lerden, yüzde 20'lere çıktı. Bu durumda bilinen pek çok çocuk ilacının piyasadaki bulunurluğu hakkında sorunlar ortaya çıktı" dedi.

"Her an ebeveynlerin elinin altındaki ilaçlar?"

Ebeveynler tarafından evde ve hastanelerde tercih edilen ve elimizin altında olmasından memnuniyet duyduğumuz ilaçların birden bire bulunamamasının üzücü olduğuna değinen Karacan, "Acillerde özellikle tercih edilen evde çocuklar için kullandığımız ağırı kesici ateş düşürücü şuruplar, eczanelerde bulunmuyor. Bununla ilgili defalarca sesimizi duyurmak için yetkililerle görüştük ama maalesef hala bir çözüm geliştirilemedi. Çocuk şuruplarında eczanelerde ciddi stok krizleri yaşıyoruz. Ecza depolarında da bu ürünler bulunmuyor. Eczanelerin kapalı olduğu nöbetçi eczanelerin aktif olduğu dönemlerde de bu ilaç yoklukları daha da belimizi büküyor" ifadelerini kullandı.

Karacan, Sağlık Bakanlığı'nın ilaç üreticileriyle görüşerek bir an önce çözüm bulunması gerektiğini de sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER

Mahkeme, Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne yine 'DUR' dedi!

Mahkeme, Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne yine 'DUR' dedi!

Bu cadde Samsun'daki Suriye

Bu cadde Samsun'daki Suriye

Samsun'da silahlı saldırgan tutuklandı

Samsun'da silahlı saldırgan tutuklandı

Samsun'da tramvayın çarptığı genç can verdi

Samsun'da tramvayın çarptığı genç can verdi

 Samsun'da feci kaza! Çok sayıda yaralı

Samsun'da feci kaza! Çok sayıda yaralı