Öğrenciler organ bağışı standı açtı!

Öğrenciler organ bağışı standı açtı!

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğrenci Topluluğu, '3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Hatası' kapsamında Çobanlı İskelesi'nde tanıtım ve organ bağışı standı açtı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğrenci Topluluğu tarafından, ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanan "Organ ve Doku Bağışı Haftası" kapsamında Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi'nin etkinlikleri kapsamında Atakum Çobanlı İskelesi'nde organ bağışı standı açtılar.

Öğrenciler organ bağışı standı açtı!

"Tedavisi yalnızca organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biridir" diyen İl Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, organ bağışına dikkat çekmek amacıyla her yıl ülkemizde 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu sebeple Samsun İl Sağlık Müdürlüğü olarak Ondokuzmayıs Üniversitesi öğrenci topluluğu İle beraber haftanın anlamına uygun olarak Atakum Çobanlı İskelesi'nde organ bağışı  standı açtık. Vatandaşlarımızın organ bağış hakkında merak ettikleri bilgileri alabildikleri bu etkinlikte vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaştık" dedi.

Bağış oranı çok düşük!

Organ naklinin, vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemi olduğuna dikkati çeken Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, "Kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesi de organ bağışıdır. Türkiye organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahiptir. Aşılması gereken en önemli sorun kadavra bağış oranındaki yetersizliktir" diye konuştu.

Her bağış yeni bir hayattır!

Her bağışın yeni bir hayat ve umut olduğunu söyleyen Dr. Mehmet Kazak, "Ülkemizde organ bağışları Sağlık Bakanlığı kontrolü ve denetiminde yapılmaktadır.  "Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi" vasıtasıyla organ dağıtımı en adaletli ve şeffaf  biçimde yapılmaktadır. Ülkemizde organ olarak, böbrek, deri, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve incebağırsak nakilleri; doku olarak kemik, kemik iliği, kornea ve kalp kapağı nakilleri yapılmaktadır" şeklinde konuştu.

Organ bağışı yapmak isteyenler nerelere başvurmalı!

Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşların ilgili kurumlara başvurularının yapmaları tavsiyesi ve dileğinde bulunan Dr. Mehmet Kazak, "Bağış yapmak isteyen vatandaşlarımız İl Sağlık Müdürlükleri, Hastaneler, Organ Nakli Yapan Merkezler ve Aile Hekimliklerine başvurabilir ve detaylı bilgi alabilirler. Organ bağışı yapmak isteyen kişiler, belirtilen yerlere başvuru yaparak iki tanık huzurunda bir belge imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir.  18 Yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabilir" ifadelerine yer verdi.

Öğrenciler organ bağışı standı açtı!

 

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da asansörün halatı koptu! Çok sayıda yaralı

Samsun'da asansörün halatı koptu! Çok sayıda yaralı

Samsun'da ölümle burun buruna geldi

Samsun'da ölümle burun buruna geldi

Samsun'da cinayet davasında 3 kişiye ceza yağdı

Samsun'da cinayet davasında 3 kişiye ceza yağdı

Karapıçak ihraç yetkisi mi istedi?

Karapıçak ihraç yetkisi mi istedi?

Yerini unuttukları minibüsü polis buldu

Yerini unuttukları minibüsü polis buldu