'Adalet kavramı yıpratılmamalı!'

'Adalet kavramı yıpratılmamalı!'

Dilimizde ve kültürümüzde dürüstlük, hakkaniyet ve eşitlik olarak yer alan adalet kavramının aynı zamanda bütünleştirici özelliğine dikkati çeken Samsun Baro Başkanı Av. Pınar Gürsel Yıldıran, bu yapısından ötürü adalet sözcüğünün toplum nezdinde yıprandığı algısının çok tehlikeli sosyolojik sonuçlar yaratacağını söyledi.

Samsunsonhaber Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Bilik'in ziyareti nedeniyle yaptığı açıklamada, toplumsal bir varlık olan insanın, yaptığı bütün eylemlerinin birbiriyle etkileşim içinde olduğunu belirten Samsun Baro Başkanı Av. Pınar Gürsel Yıldıran, bu etkileşimin bütünlüğünün ancak adaletle sağlanabileceğini belirtti.

"Adaletin gelişmesi için her platformda liyakat ön planda olmalı!"

Ülkemizin geleceğine yönelik birlik ve beraberlik kavramları üzerinden sürdürülen yaklaşımların ancak adalet anlayışının ve algısının toplumda daha çok gelişmesi ve işlevsel hale gelmesi ile mümkün olabileceğine değinen Samsun Baro Başkanı Av. Pınar Gürsel Yıldırım, halkın nezdinde adalete güven duygusunun yerleşmesi için çok çabaya ihtiyaç olduğunu söyledi. Bunun için toplumun bütün kesimlerinde liyakatin ön plana çıkarılması gerektiğini belirten Samsun Baro Başkanı Av. Pınar Gürsel Yıldıran, her şeyden önce yargı sisteminde liyakatin zedelenmemesi gerektiğine dikkati çekti.

"Adalet en ihtiyacımız olan konudur!"

Son yıllarda adalet kavramının yıpratıldığı yönündeki eleştiriler konusunda Samsunsonhaber'e açıklamalarda bulunan Samsun Baro Başkanı Av. Pınar Gürsel Yıldıran, halkın gözünde yargıdan istediği kararı çıkartabilen ayrıcalıklı bir yapının var olduğu algısının yerleşmesinin son derece sakıncalı sonuçlar doğurabileceğini belirterek, "Hayatında bir kez dahi adli vaka ile karşılaşmamış bir birey dahi adalet kavramının çok değerli olduğunu bilir ve adaletin toplumsal bütünlüğü ve bu bütünlüğün geleceği açısından oluşturduğu değerin farkındadır" dedi.

"Darbe kalkışması sonrası yargılamaların adaletli olması için mücadele ettik"

2016'daki darbe girişimi ile istisnai bir dönemden geçtiğimizi hatırlatan Samsun Baro Başkanı Av. Pınar Gürsel Yıldıran, "Özellikle bu süreçle birlikte ülkemizde adalet kavramı çok fazla tartışılma zemini buldu. Darbe teşebbüsü sonrası yapılan yargılamaların adaletli yapılması için var gücümüzle mücadele ettik ve insan haklarına inanan bireyler olarak telkinlerde bulunduk. Barolar ve hukukçular olarak bunun çok büyük mücadelesini verdik. Bu husus medyada yer buldukça, sokağa da sıkça yansıdığı için halkımız adalet ve hukuk terimleri ile hiç karşılaşmadığı kadar iç içe olmaya başladı" diye konuştu.

"Adalet kamuoyunda en çok tartışılan konulardan birisi haline geldi"

Son yıllarda sıkça yaşanan adalet ve hukuk tartışmaları ve eleştirilerine son yaşanan sosyal medya düzenlemesi ile birlikte kamuoyunda yargılama sürecine yönelik bir tedirginlik duygusu hakim olduğuna değinen Baro Başkanı Av. Yıldıran, "Kamuoyuna mal olmuş tutuklamalar medyada sıkça yer aldığından vatandaşın dikkatini çekiyor ve günlük yaşamın da bir parçası haline geliyor. Bir sosyal medya paylaşımının veya eleştirinin bir tutuklanmaya sebebiyet verip vermeyeceği tartışılır hale gelmiş durumda olması bunun göstergesidir. Dolayısıyla toplumumuzda bir fikrin beyanı sonrası olağan dışı bir hukuki süreçle karşılaşılabileceğine yönelik söylemler artmıştır. Yargıdan istediği kararı çıkartabilen bir ayrıcalıklı yapı algısının yerleşmesi hukukçular olarak bizim için büyük kaygı verici sosyolojik bir durumdur" şeklinde konuştu.

"Adelet duygusunun gelişmesi toplumsal barış için önem taşıyor"

Adalet güven konusunu Şarkıcı Gülseş'in tutuklanması üzerinden değerlendir Başkan Yıldıran, "Örneğin topluma mal olmuş bu konudaki tutuklama kesinlikle yanlıştır. Çünkü delillerin karartılması ihtimali veya şüphesinin mümkün olmadığından, bunun da tutuklanmayı gerektirecek bir eylem olmadığı gerçeği ile karşılaşırız. Siz bu konuya bu şekilde yaklaşırsanız halkın merak ettiği, sıkça eleştirdiği adalet ve hukuk kavramını toplumsal anlamda en çok tartışılan bir duruma getirmek için yeterli hale getirmiş olursunuz. Halkın bir kesiminin istemesi ya da istememesinin hukuku veya yargıyı yönlendirmeyeceğini anlayışını geliştirmeliyiz. Toplumun bir kesimi bunu istiyor diye tutuklama kararı verilmesi çok tehlikelidir. Çünkü adalet önemli bir dengedir. Bu dengenin en küçük bir biçimde sapması bütün toplumsal dengenin bozulmasına yol açacaktır. Adalet bir toplumun bütün bireyleri için vardır. Bu en çok toplumsal barış ve ekonomik refah içinde yaşamamız için önem taşımaktadır" ifadelerine yer verdi.

'Adalet kavramı yıpratılmamalı!'

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da asansörün halatı koptu! Çok sayıda yaralı

Samsun'da asansörün halatı koptu! Çok sayıda yaralı

Samsun'da ölümle burun buruna geldi

Samsun'da ölümle burun buruna geldi

Samsun'da cinayet davasında 3 kişiye ceza yağdı

Samsun'da cinayet davasında 3 kişiye ceza yağdı

Karapıçak ihraç yetkisi mi istedi?

Karapıçak ihraç yetkisi mi istedi?

Yerini unuttukları minibüsü polis buldu

Yerini unuttukları minibüsü polis buldu