HER ÜÇ KADINDAN BİRİNDE KEMİK ERİMESİ GÖRÜLÜYOR

HER ÜÇ KADINDAN BİRİNDE KEMİK ERİMESİ GÖRÜLÜYOR

Osteoporozu önlemenin mümkün olduğunu belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği'nden Dr. Öğr. Üyesi Elif Berber, 'Osteoporoz önlemenin en önemli yolları D vitamini kullanmak, güneşlenmek ve kemiği güçlendirici egzersizleri uygulamaktan geçer. Yarım saatlik tempolu yürüyüşler şiddetle tavsiye edilir' dedi.

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporozun kemik mineralizasyonundaki azalma ve kalsiyum azalmasına bağlı kemik kırılganlığındaki artış ile karakterize bir hastalık olduğunu vurgulayan VM Medical Park Samsun Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği'nden Dr. Öğr. Üyesi Elif Berber, Dünya Osteoporoz Günü nedeniyle uyarılarda bulundu.

HER ÜÇ KADINDAN BİRİNDE KEMİK ERİMESİ GÖRÜLÜYOR

Kemik erimesinin çoğunlukla kadınlar olmak üzere erkeklerde de görülebileceğine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Berber, Türkiye Osteoporoz Derneği verilerine göre 50 yaşın üzerinde her 3 kadından 1'inde (meme kanserinden fazla) ve 50 yaş üzerindeki 5 erkekten 1'inde (prostat kanserinden fazla) osteoporoz görüldüğünü işaret etti.

HER YIL ABD'DEKİ 1.5 MİLYON KIRIĞIN SEBEBİ

Osteoporozun her yıl Amerika Birleşik Devletleri'nde 1,5 milyon kırığa neden olduğunun bildirildiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Berber, "Osteoporozun bilinen en önemli komplikasyonu; kırıktır. Kalça gibi büyük eklem kırığı ve mikrofraktürlere bağlı da sırt omuz omurga bel ağrıları oluşabilir" şeklinde konuştu.

RİSK GRUBUNDAKİLER DİKKAT ETMELİ

Dr. Öğr. Üyesi Elif Berber, kimlerin risk altında olduğunu şu şekilde açıkladı;

  • Kemik mineral yoğunluğunda erime değerleri saptananlar
  • Ailede anne baba da osteoporoz öyküsü olanlar
  • Erken menopoz, cerrahi menopoz
  • Hormon bozukluğu olan kadınlar ve erkekler
  • Kortizonlu ilaç kullananlar

YARIM SAATLİK TEMPOLU YÜRÜYÜŞLER ÖNEMLİ

Bazı tedbirlerle kemik erimesinin önlenebileceğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Berber, şu önerilerde bulundu:

"Osteoporoz önlemenin en önemli yolları D vitamini kullanmak, güneşlenmek ve kemiği güçlendirici egzersizleri uygulamaktan geçer. Yarım saatlik tempolu yürüyüşler şiddetle tavsiye edilir. Hastanın durumuna göre erimenin seviyesine, osteoporotik kırık olup olmamasına göre çeşitli ilaç tedavileri öneriyoruz. Biliyoruz ki, bir hastada osteoporotik kırık hikayesi varsa gelecek dönemi içinde basit bir travma ile yeni kırık oluşturma riski çok yüksektir. Bu nedenle hastanın tedavisi, kırıkların önlenmesindeki ana amaçları oluşturmaktadır."

 

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da işçiler greve gidiyor

Samsun'da işçiler greve gidiyor

Samsun, beyaz gelinliğini giydi

Samsun, beyaz gelinliğini giydi

Samsun'da tekstil işçisi gencin inanılmaz 'çizim' yeteneği

Samsun'da tekstil işçisi gencin inanılmaz 'çizim' yeteneği

Hasan Aksoy farklı kazandı!

Hasan Aksoy farklı kazandı!

Samsun'da kayıp şahıs ormanda asılı halde bulundu

Samsun'da kayıp şahıs ormanda asılı halde bulundu