Diş Beyazlatma İçin Ne Yapmak Gerekir?

Diş Beyazlatma İçin Ne Yapmak Gerekir

Sağlıklı ve bakımlı dişlere sahip olmak için atılması gereken en önemli adım doğru bir ağız ve diş bakımı rutini uygulamaktır.

Ancak ağız ve diş bakımı rutininin doğru şekilde uygulanması beyaz ve parlak dişlere sahip olmak için çoğu zaman yeterli gelmez. Gün içerisinde dişlerde renklenmeye ve lekelenmeye neden olacak yiyecek ve içeceklerin ya da sigara ve diğer tütün mamullerinin sıklıkla tüketilmesi dişlerin sararmasına yol açabilir. Diş beyazlatma daha parlak ve beyaz dişlere sahip olmak için uygulanabilecek en etkili yöntemlerin başında gelir. Bu doğrultudadiş beyazlatma İstanbul ve diğer illerimizde farklı yaş grubundan kişilerin yoğun ilgisiyle karşı karşıyadır. Alanında başarılı uygulamalarıyla ön plana çıkan Dr. Sait Gezer diş beyazlatma konusunda başvurulabilecek ilk isimlerden biridir.

Diş beyazlatma amacıyla kullanılan bazı doğal yöntemler vardır. Her evde kolayca bulunan malzemelerle uygulanan doğal beyazlatma yöntemlerinden belirli ölçüde fayda sağlanması mümkün olabilir. Ancak bu diş hekimine gitme gerekliliğini ortadan kaldıran bir durum olarak değerlendirilmemelidir.

Dişlerde renklenmeye neden olabilecek yiyecek ve içeceklerin gün içinde tüketilmesinden kaynaklanabilecek hasarı önleme, kahve ve sigara kullanımıyla artan diş sararma ve lekelenme problemlerini minimize etme amacıyla diş beyazlatma yöntemleri uygulanabilir. Ayrıca dişlerde yıpranmaya bağlı olarak meydana gelen renk değişimlerinin önlenmesi için doğal diş beyazlatma yöntemlerinden faydalanılabilir.

Sosyal hayatta ya da iş hayatında insanlarla kurulan yüz yüze iletişimin en önemli unsuru hiç şüphesiz dişlerdir. Bakımlı ve sağlıklı dişlere sahip olmak kişinin karşı tarafta olumlu bir etki bırakmasını sağlayabilir. Profesyonel iş yaşamında bakımsız, sararmış ve lekeli dişlere sahip olmanın yol açtığı bazı negatif etkilerle karşılaşmak mümkündür. Bu tür sorunlar yaşanmaması için rutin diş hekimi muayeneleri aksatılmamalıdır.

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir? Nasıl Uygulanır?

Doğal beyazlatma yöntemleri arasında en sık limon ve karbonat karışımı uygulanır. Karışım hazırlandıktan sonra diş fırçasına sürülür. Dişler fırçalandıktan sonra ağız iyice çalkalanarak durulanır. Eğer istenirse limonun yerine elma sirkesi koyularak da bu karışım yapılabilir. Düzenli uygulamayla birlikte dişler daha parlak bir görünüm kazanabilir. Ancak kontrolsüz ve aşırı sık uygulama sonucunda dişlerin zarar görmesi riski vardır. Karbonat limon asitinin etkisi ile birleşerek dişlerde çizikler oluşmasına neden olabilir. Bunun sonucunda dişlerde uzun vadede daha fazla renklenme görülebilir.

Diş hekimlerinin önerisi, diş beyazlatma işleminde hidrojen peroksit kullanılmasıdır. %3 oranında hidrojen peroksit uygulandığında dişlerde gözle görülür bir beyazlama etkisi sağlanabilir. Bunun için yapılması gereken iki tatlı kaşığı hidrojen peroksitin üç tatlı kaşığı karbonat ve bir miktar tuz ile karıştırılmasıdır. Karışım harç kıvamı alana kadar karıştırılır. Dişler elde edilen karışımla fırçalanır. Yaklaşık 2 ila 3 dakika bekletilir ve ağız çalkalanarak tamamen arındırılır.

Tuzla Doğal Diş Beyazlatma Yöntemi

Dişler sofra tuzu kullanılarak da beyazlatılabilir. Tuzla doğaldiş beyazlatma yönteminde diş fırçası ıslatılır. Daha sonra sofra tuzuna banılır ve dişler fırçalanır. Sofra tuzu yalnızca dişleri beyazlatmakla kalmaz aynı zamanda gün içerisinde dişlerde biriken zararlı bakterileri de temizler. Karbonata benzer bir etkisi olduğu için kontrollü uygulanmazsa dişlerde zarara neden olabilir.

Muz Kabuğu ile Doğal Diş Beyazlatma Yöntemi

Magnezyum, kalsiyum ve fosfor dişlerin yapısında doğal olarak bulunan maddelerdir. Bu elementlerin yanı sıra potasyum onda içerisinde bulunduğu muz kabuğu diş hekimleri tarafından diş sağlığı açısından yararlı olarak değerlendirilir. Muz kabuğu ile diş beyazlatma yönteminde önce dişler fırçalanır sonra muz kabuğu ile ovulur. Daha sonra üzerinde macun bulunmayan bir fırça ile dişler temizlenir.

Diş Beyazlatma Kalemi

Son yıllarda sıklıkla kullanılan diş beyazlatma ürünlerinin başında diş beyazlatma kalemi gelir. Diş beyazlatma kalemi dişlerde belirli ölçüde beyazlama sağlamakla birlikte riskli bir malzemedir. Diş beyazlatma kalemi farklı markalar tarafından farklı içerikler ile üretilir. Ancak diş beyazlatma kalemi bazı durumlarda dişlerde geri dönüşü olmayan sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Bazı ürünlerin çalışma mekanizması diş üzerinde bir illüzyon oluşturarak dişin olduğundan daha beyaz görünmesini dayanır. Ancak bu durum dişlerde aşındırıcı etkiler meydana gelmesine neden olabilir. Bu nedenle diş hekimlerinin onayı olmadan herhangi bir diş beyazlatma ürünü kullanılmamalıdır. Diş hekimi ile iletişim içerisinde olunmalı, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ürünlerin kullanılması tercih edilmelidir.

Diş beyazlatma kalemi kullanımı kolaydır, ürün kolay temin edebilir ve kısa sürede sonuç verir. Bu nedenle yaygın kullanılan bir üründür. Ancak diş beyazlatma kalemi kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Diş beyazlatma kaleminin içindeki materyal diş etlerine temas etmemelidir. Uygulama kuru dişlere yapılmalıdır. Ayrıca 18 yaşın altındaki kişiler ile hamileler diş beyazlatma kalemi kullanmamalıdır

Diğer bir doğal diş beyazlatma yöntemi karbonat, tuz ve sirkenin karıştırılarak dişler uygulanmasıdır. Karbonat, tuz ve sirke karışımı dişlerdeki renklenmelerin giderilmesini sağlayacak etkili beyazlatma yöntemlerinden biridir. Bunun için bir çay kaşığı karbonat, yarım çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı elma sirkesi karıştırılır. Dişler macun kıvamına gelen karışımla fırçalanır. Ayrıca blog bölümünde paylaşılan,diş beyazlatma ne kadar sürer içeriklerimiz için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER

Sinop'ta otobüs yolcusu çantasında uyuşturucu ile yakalandı

Sinop'ta otobüs yolcusu çantasında uyuşturucu ile yakalandı

Depremzedelere yardım götürürken kazada hayatını kaybetti

Depremzedelere yardım götürürken kazada hayatını kaybetti

55 Saat Sonra Gelen Mucize

55 Saat Sonra Gelen Mucize

Umre parasını depremzedelere bağışladı

Umre parasını depremzedelere bağışladı

Bingöl'de şehit yeğeninden duygulandıran destek

Bingöl'de şehit yeğeninden duygulandıran destek