Fındıkta başak sezonu da bitti!

Fındıkta başak sezonu da bitti!

Karadeniz'de binlerce ailenin geçim kaynağı olan fındık sezonu başak toplama işleminin ardından son buldu. Bu yıl yüzde 70 oranındaki bölümünün ticari işletmelere satışı gerçekleştirilen fındığın toplama işlemini tamamlayan yöre halkı, başak toplama işleminin ardından sezonu bitirdi.

Çoluk çocuk, genç, yaşlı bütün aile fertlerinin fındık toplama sezonunun ardından başak toplama işlemine geçtiği Karadeniz'de başak toplama sezonu da bitti. Bu yıl TMO tarafından 54 TL'ye alımı gerçekleştirilen fındık, üreticinin yüzünü güldürürken, serbest piyasada bu rakımın altında seyreden alım fiyatları nedeniyle bir hayli tartışmalar gündeme gelmişti.

Harçlık için başak yapıyorlar

Dünya'da tek başına üretiminin %75'ini sağlayan Türkiye'de başak toplama dönemi en az fındık toplama dönemi kadar heyecanlı ve hareketli geçiyor.

Geçimini sadece fındıktan sağlayan çok sayıda Karadenizlinin severek yaptığı başak toplama işleminde en çok sevinen çocuklar oluyor. Başak toplama döneminde fındık bahçelerini dolduran çocuklar, harçlık yapmak için başak yapıyor.

Fındık Karadeniz'de sosyokülterel yaşamın bir parçası

Türkiye'nin geleneksel ihraç ürünleri arasında yer alan fındığın 1.5 milyar dolara yakın döviz girdisi sağlaması, yaklaşık 400 bin civarında üretici ve ailesinin geçimini doğrudan veya dolaylı olarak ilgilendirmesi, fındığın yarı mamul haline dönüştürülmesi ve pazarlanması aşamalarında önemli bir istihdam kaynağı sağlamasının yanı sıra yaratılan katma değer gibi sosyoekonomik nedenlerden dolayı Türkiye ekonomisi içinde önemli bir yere sahip. Türkiye ve özellikle fındık, yaygın olarak yetiştirildiği Karadeniz bölge ekonomisindeki önemi nedeniyle, geliri sadece fındığa bağlı olan üretici ailelerin günlük ve ekonomik hayatlarının da bir parçası haline gelmiş durumda.

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da deprem!

Samsun'da deprem!

Ladik'te deprem olmaması bir mucizedir

Ladik'te deprem olmaması bir mucizedir

Samsun Valiliği'nden önemli deprem açıklaması

Samsun Valiliği'nden önemli deprem açıklaması

Samsun'da deprem paniği! Okullar boşaltıldı

Samsun'da deprem paniği! Okullar boşaltıldı

Anabolik Steroidler Birçok Hastalığa Yol Açabilir

Anabolik Steroidler Birçok Hastalığa Yol Açabilir