Karadeniz'de sezonu bitiren domatesin fiyatı artışa geçecek!

Karadeniz'de sezonu bitiren domatesin fiyatı artışa geçecek!

Birçok yemeğin ve mutfağın başrolü domatesin fiyatının bu kışın ne olacağı merak ediliyor! Geçen kış fiyatı büyük tartışmalar yaratan ve üzerinden enflasyon hesaplamaları da gerçekleştirilen domatesin fiyatının bu kış nasıl olacağı merak ediliyor.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından başlayan enerji ve gıda krizi etkisini değişik şekillerde, değişik gıda ürünlerinde ve kalemlerinde hissettirmeye devam ediyor. Enerji kesintisi ve artan fiyatlar nedeniyle Avrupa'nın birçok ülkesinde seralarda domates yetiştirmek daha zorlaştığı ve daha pahalı hale geldiği biliniyor. Zira ülkemizde bu yılın Mayıs ayında meydana gelen zamlar sebze ve meyve fiyatlarını son 7 yılın zirvesine taşımıştı. Artan hayat pahalılığına bağlı olarak vatandaşın bu kış domates yemekte zorlanacağı ve sofralarda yaz aylarına kadar domates lezzetinden uzak kalınacağı tahmin ediliyor.

Geçen kışın ardından yaz aylarına girerken vatandaş tarafından pazardaki fiyatının düşmesi en çok beklenen gıdalardan birisi olan domates Karadeniz'de mevsimini bitiriyor. Havaların iyice soğuması ile birlikte özellikle kıyı kesimlerde örtü altında yetiştirilen domates, Amasya Aksalur ve Tokat yöresine nazaran sezonu tamamen kapatmış durumda.  Bu hafta içerisinde bütün Karadeniz'de üretimi sonlanacak ve kış sebzesi olarak üretimi tamamen Antalya'ya bağlı olacak olan domatesin fiyatının bu kışın nasıl olacağına yönelik görüşlerin önümüzdeki günlerde artacağı öngörülüyor.  

"İhraç edildiği için fiyatı kışın artırıyor"

Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Başkanı ve Samsun 19 Mayıs Tarımsal Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Alaattin Gülal, Türk mutfağının baş tacı malzemelerden birisi olan domates fiyatı ile ilgili her kış çeşitli tartışmaların yapıldığını belirterek, bunun en önemli nedenlerinden birisinin domatesin yurtdışına ihraç edilmesinden kaynaklandığını söyledi. Gülal, Türkiye'den yurtdışına özellikle Rusya ve Avrupa'ya önemli miktarda domates ihracının söz konusu olduğunu belirtti.


Domates sembol ürün!

Domates vücut dostu bir bitkidir. İçindeki A, B ve C vitaminleri ve flavonoidlerin yanı sıra potasyum ve demir mineralleri ile birçok hastalığa iyi geldiğine inanılan likopen barındırıyor. Domates kullanımı çok yaygın olan besinlerden biri olduğu için enflasyon takibinde öne çıkan ürünlerden biri olmuştur. Gazetelerde her yıl domates fiyatlarına ilişkin çokça haber çıkar, çünkü bu haberlerin okuyucu da bir karşılığı vardır. Kimi zaman yüksek fiyat artışı, kimi zaman aşırı düşük fiyatlar ve çöplere dökülen domateslerle ilgili olan bu haberler her daim ilgi çeker, okunur ve paylaşılır.

İLGİLİ HABERLER

Çarşamba'da kanlı kavga!

Çarşamba'da kanlı kavga!

Samsun'a beklenen kış sonunda geliyor

Samsun'a beklenen kış sonunda geliyor

Fındık fiyatlarında son durum ne? İşte 26 Ocak fındık fiyatları

Fındık fiyatlarında son durum ne? İşte 26 Ocak fındık fiyatları

Samsun MHP'de neler oluyor!

Samsun MHP'de neler oluyor!

Samsun 'da DEAŞ operasyonu

Samsun 'da DEAŞ operasyonu