Samsun'daki ziraat odalarından çarpıcı açıklama

Samsun'daki ziraat odalarından çarpıcı açıklama

2022 yılı çeltik alım fiyatı ve rekolte bu yıl çeltik üreticisinin yüzünü güldürürken, tüketici tarafından ise tablo iyi gözükmüyor. Çeltiğini 15 ? 16 TL'den satarak çeltik üreticisinin memnuniyetini pirinç tüketicisi yaşayamayacak. Fabrikalar pirinci toptan fiyatına kilosu 25 liradan piyasaya dağıtıyor.

Türkiye pirinç üretiminin yaklaşık yüzde 30'unu karşılayan Karadeniz'de bu yıl çeltik üreticisi devletin açıkladığı çeltik alım fiyatından memnun kaldı. Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, randıman durumuna göre 15-16 TL'den çeltiğini fabrikalara vererek değerlendiren üreticinin geçmiş yıllara göre altın çağını yaşadığını belirtti.  

"Çeltik üreticisinin en parlak yılı"

Samsun'un ve Bafra'nın Türkiye'de çeltik üretiminde önemli bir paya sahip olduğunu ve 2022 yılının çeltik üreticisi açısından son derece iyi olduğunu açıklayan Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, "Köylü açısından gelmiş geçmiş en parlak dönem oldu. Tarım Kredi Kooperatifinin var olmasının nimetini yaşadık. Üreticilerimiz çeltiğini 15-16 liraya satıyor ve bu durum köylümüz açısından son derece değerli. Verim ve kalitenin de buna eşlik etmesi bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir" dedi.  

Samsun'daki ziraat odalarından çarpıcı açıklama

"Çiftçi yeter ki destek görsün"

Çeltik üreticisinin bu yıl devletten almış olduğu desteğin gelecek yıllar açısından da olumlu olduğunu açıklayan Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, "Üretici desteği gördüğünde her zaman ben varım diyor. Üreteceğim ve üretmekten vazgeçmeyeceğim diyor. Yeter ki devletim bana sahip çıktın diyor. 2021'de 140 bin dönüm olan ekili alan 2022'de 127 dönüme düşmüştü. Gelecek yıl daha çok üreticinin çeltik üretimi yapacaktır. Bu durumda gelecek yıl üretim miktarı bu yıla göre yüzde 40 artar. 2023'te çeltik ekili alanımız 180 bin dönemleri bulabilir. Bizim devletimizden tek ricamız mazot, gübre, hayvan yemi ve enerjide destek vermesidir. Biz üreticiler olarak bu desteği aldığımız takdirde Bafra Ovası, Türkiye'nin yüzde 30'unu besleyecek kadar konuma gelir. Bize bu kalemlerde yüzde 50 destek verirse Türkiye kazanır" diye konuştu.  

"2023'de rekolte büyüyecek"

Samsun'da üretilen pirincin kalite olarak değerli olduğunu söyleyen Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün ise yaptığı açıklamada, bu yılki çeltik sezonunun hem üretici hem de Türkiye açısından değerli bir sezon olduğunu açıkladı.

Türkiye'nin kazanması ve her alanda büyümesi için üretime ihtiyaç olduğunu belirten Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, üretim ve üretici desteklendiği takdirde kazananın Türkiye olacağını ve böylece ülkemizin büyüyüm gelişeceğine dikkati çekti. Hava şartlarından dolayı çeltik havzalarında meydana gelen otlanmadan dolayı bir rekolte düşüklüğünün yaşanmış olmasına rağmen, Terme'nin meşhur pirincinin kalitesinde bir eksiltme meydana gelmediğini belirten Ferda Ergün, "Özellikle bu yıl üreticimizin yüzünün gülmesine neden olan Sayın Cumhurbaşkanımıza üreticilerimiz adına teşekkür ediyorum. Bu durum çeltik üreticisine olumlu yansıyacağından gelecek yıllardaki rekolte doğrudan büyüyecektir" şeklinde konuştu.

Samsun'daki ziraat odalarından çarpıcı açıklama

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 2022 dönemi alım fiyatlarını ton başına, 55 randımanlı Baldo grubu çeltik için 15 bin lira, 58 randımanlı Cammeo grubu çeltik için 14 bin 500 lira, 58 randımanlı Özgür grubu çeltik için 14 bin lira, 60 randımanlı Osmancık grubu çeltik için 13 bin 500 lira, 60 randımanlı Ronaldo-Vasco grubu çeltik için 13 bin lira ve 65 randımanlı Luna grubu çeltik için 12 bin 500 lira olarak belirlemişti.

 

TMO'dan yapılan açıklamada, 2022 dönemi çeltik hasadına eylül ayı itibarıyla başlandığı ve üretimin 950 bin ton olacağının öngörüldüğü belirtilmişti.

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da deprem!

Samsun'da deprem!

Samsun Valiliği'nden önemli deprem açıklaması

Samsun Valiliği'nden önemli deprem açıklaması

Ladik'te deprem olmaması bir mucizedir

Ladik'te deprem olmaması bir mucizedir

İkinci yarıyılda 5 okul daha hizmete giriyor

İkinci yarıyılda 5 okul daha hizmete giriyor

Samsun'da deprem paniği! Okullar boşaltıldı

Samsun'da deprem paniği! Okullar boşaltıldı