Samsun'da kadın aday sayısı artıyor

Samsun'da kadın aday sayısı artıyor

18 Haziran 2023 pazar günü yapılması planlanan genel seçimlere yaklaşılırken Samsun'da kadın milletvekili aday adayları da belli oluyor.

18 Haziran 2023 pazar günü yapılması planlanan genel seçimler için CHPden Dr. Dt. Melis Kalkavan'ın isimini öne çıkarken,Kalkavan'ı CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Hancıoğlu'nu ise Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli, Özkefeli'yi CHPli Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci'nin eşi Av. Gülay Deveci takip ediyor.

Kadın adaylar arasında CHP'de ismi en çok öne çıkan isim Melis Kalkavan'ın babası İhsan Kalkavan, CHP tabanında oldukça sevilen bir isimdi. Bu nedenle Melis Kalkavan'ın da tabanda ciddi bir karşılığı var. Kalkavan, ismi CHP camiasında saygın ve sevilen bir isim. Melis Kalakavan'ın Samsunspor yönetim kurulu üyesi olması da kırmızı beyazlı taraftarın desteğini arkasına almasını sağlayabilir.

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu: "Türkiye'nin özgürlükçü geleceği için daha çok kadın milletvekili istiyoruz" diyen bir isim.

"Ne kadar çok kadın arkadaşımız talep ederse partimiz bu durumdan gurur duyacaktır. Kadın aday adayları çokluğu bizim parti olarak özlemini duyduğumuz bir durumdur. Çalışmalarımızı da zaten bu yönde sürdürüyoruz" diyerek diğer kadınlara da cesaret veriyor.

Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli daha önce de CHP'den aday adayı olmuş ancak listeye 9. sıradan girebilmişti.

CHPli Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci'nin eşi Av. Gülay Deveci ise adaylık konusunda şanssız görünüyor. Çünkü Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci'nin il yönetimi ile arasında sorunlar olması Samsun gündeminde yer almıştı.

CHP Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci'nin Özel Kalem Müdürü Erkan Sağlık'ın, şirket çalışanları ile birlikte CHP Atakum İlçe binasını bastığı dahi iddia edildi. CHP teşkilatları ile sorunlar yaşadığı iddia edilen Cemil Deveci'nin eşinin tabanda karşılık bulabileceği konusunda soru işaretleri var.

İYİ PARTİ DE TABAN "SEÇİM, BAYRAM OLSUN İSTİYOR"

Millet İttifakı'nın diğer ortağı İYİ Parti'de adı ön plana çıkan isim Saydam Bayram. Bayram parti kuruluşundan bu yana teşkilatlarda görev alan ve taban tarafından sevilen bir isim.

AK PARTİ'DE MARAŞ ADAY DEĞİL

AK Parti'de kadın adaylar arasında en güçlü isim şüphesiz AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çevre,Şehir ve Kültür Başkanı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan. Ancak sosyal medyada çıkan haberler üzerine CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ve cezaevine giren boşanma aşamasında olduğu eşi Ünsal Ban ile Bank Asya ve SPK eski Başkanı Ünal Taşkesenlioğlu ile ilgili skandal iddialara Çiğdem Karaaslan'ın ve eşinin de adının karıştığını iddia etmişti. Bunlar iddiadan öteye gitmedi. Ancak seçim öncesi dengeleri değiştirecek bir durum ortaya çıkabilir.

Öte yandan Çiğdem Karaaslan'ın Samsun'dan değil, Ankara'dan aday adayı olacağı parti kulislerinde dillendiriliyor.

AK Parti'de güçlü bir diğer isim de Özlem Maraş. Ancak, halihazırda AK Parti İl Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Maraş'ın milletvekilliği adaylığı ile ilgili hiç bir düşüncesinin olmadığını söylediği iddia ediliyor.

Dolayısı ile AK Parti cephesinde mevcut Kadın Kolları Başkanı Rabia Bay Keser'in şansı oldukça yüksek gözüküyor.

İLGİLİ HABERLER

Atakum Belediyesi'nde bir garip eleman alımı

Atakum Belediyesi'nde bir garip eleman alımı

Samsun hava durumu - 2 Ekim Pazar

Samsun hava durumu - 2 Ekim Pazar

Samsun'da yanarak can veren çiftin kimlikleri belli oldu

Samsun'da yanarak can veren çiftin kimlikleri belli oldu

5 Ekim 2022 Çarşamba Samsun hava durumu nasıl?

5 Ekim 2022 Çarşamba Samsun hava durumu nasıl?

Samsun'da görev yapan özel harekat polisi şehit oldu

Samsun'da görev yapan özel harekat polisi şehit oldu