Devlet fındıktaki kaosa seyirci kalıyor!

Devlet fındıktaki kaosa seyirci kalıyor! - Samsun haber

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, İtalyan fındık firması Ferrero'nun piyasada yarattığı kaosa tepki göstererek, 'Maalesef devletimiz bu duruma seyirci kalıyor' dedi.

Ferrero halkımızın emeğini sömürme amacında

İtalyan fındık firması Ferrero'nun Türkiye'yi, Türk halkını, Türk fındık üreticisini ve esnafını asla düşünmediğini ve emeğini belirten Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, "Bu firma binlerce insanın emeğini sömürmenin hedefinde. Maalesef devletimiz de buna seyirci kalıyor" şeklinde konuştu.

Serbest piyasadaki fındık alım fiyatlarının üreticinin emeğini karşılamadığını ve çok altında bir fiyat olduğunu belirten Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün şunları söyledi, "Üreticimizi bezdirmeyi başardılar. Bütün yetkililer de bu duruma seyirci kaldı. Böyle piyasa dengelenemez. Çünkü ortada büyük bir sömürü düzeni söz konusu. Üretici zaten zarar etmiş durumda. Gübre, sulama, ilaçlama, işçi parası, patoz parası ile birlikte üretici emeğinin karşılığını alamadı."

Samsun Büyükşehir'de Tahkim Kurulu'na başvursun

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin de tıpkı Ordu Büyükşehir Belediyesi gibi fındıkta oluşan kartel sistemine karşı Tahkim Kuruluna başvuruda bulunarak şikayetini dile getirmesini beklediklerini söyleyen Başkan Ferda Ergün, "Devletin verdiği fiyatın altında bir fiyatın belirlenmesinin mümkün olmaması gerekir. Bu kaosun önüne geçilmesi ve fındık üreticisinin sorunlarının görmezden gelinmemesi gerekir. Bu yabancı firma daha ucuza fındık alamı yapabilmek için tüccarlara para vermediğinden bugün için fabrikalar fındık alımı yapamıyorlar." şeklinde konuştu.

TMO çiftçiyi geri çevirmemeli

Başkan Ergün, TMO'nun fındık alımını hem hızlandırması hem de hiçbir üreticiyi geriye çevirmeden fındık alımı yapması durumunda piyasanın rahatlayacağını da sözlerine ekledi.  

İLGİLİ HABERLER

Samsun hava durumu - 29 Eylül Perşembe

Samsun hava durumu - 29 Eylül Perşembe

Samsun hava durumu - 30 Eylül Cuma

Samsun hava durumu - 30 Eylül Cuma

Samsun'da Yönetim Kurulu Üyesine silahlı saldırı

Samsun'da Yönetim Kurulu Üyesine silahlı saldırı

Samsun'da çıkan tartışmada genç kadını ensesinden vurdu

Samsun'da çıkan tartışmada genç kadını ensesinden vurdu

Türkiye'nin en yaşanabilir şehirleri listesi açıklandı!

Türkiye'nin en yaşanabilir şehirleri listesi açıklandı!