Okulda Enfeksiyon Riskine Dikkat!

Okulda Enfeksiyon Riskine Dikkat!

VM Medical Park Samsun Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği'nden Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, okulların açılmasıyla birlikte toplu yaşam koşullarına bağlı olarak yeni vaka sayısında artış görülebileceğine dikkat çekti.

Okulların açılmasıyla toplu yaşam koşullarına bağlı olarak yeni vaka sayısında artış görülebileceğini belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği'nden Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, "Koruma önlemlerine uyum artırılarak vaka sayılarının yükselmesi önlenebilir.Yetersiz el hijyeni bu tür enfeksiyonların bulaşmasında başlıca rol oynar. Açıkta satılan yiyecekler tüketilmemelidir" dedi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği'nden Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, okul öncesi alınması gereken enfeksiyon önlemleri hakkında uyarılarda bulundu.

ÖNLEMLER ALINMALI

Ülkemizde haziran- temmuz aylarında artış gösteren Covid-19 hasta sayılarının azalma eğiliminde olduğunu dile getiren Prof. Dr. Leblebicioğlu, "Okulların açılmasıyla toplu yaşam koşullarına bağlı olarak yeni vaka sayısında artış görülebilir. Koruma önlemlerine uyum artırılarak vaka sayılarının yükselmesi önlenebilir. Hastalanan çocuklar, öğretmenler ve okul çalışanları Covid-19 geçirdiklerinde evde kalmalıdır. Bu sadece Covid-19 için değil, okul ortamında kolayca bulaşan diğer solunum yolu enfeksiyonları için de geçerli bir önlemdir" diye konuştu.

 MASKE, MESAFE VE HİJYEN KURALLARINA UYULMALI

Okullarda maske, mesafe ve el hijyeni kurallarına uyulması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Leblebicioğlu, şu bilgileri paylaştı:

"Sınıflar sık sık havalandırılmalıdır. Özellikle ishal, dizanteri gibi bağırsak sistemi enfeksiyonları ile nezle, grip, farenjit gibi solunum sistemi enfeksiyonları okulların açılması ve sonbahar-kış gibi mevsimlerde daha sık görülmektedir. Besin zehirlenmeleri, bulantı, kusma ve ateşe neden olabilir. Özellikle açıkta satılan yiyecekler, açıkta iyi pişmemiş yiyecekler, iyi yıkanmamış sebze ve meyveler yoluyla bulaşan mikroplar ishale neden olabilir. Yetersiz el hijyeni bu tür enfeksiyonların bulaşmasında başlıca rol oynar. Açıkta satılan yiyecekler tüketilmemelidir. Çocuklara iyi el hijyeni mutlaka hatırlatılmalıdır. Yemeklerden önce ve sonra, teneffüste oyun oynadıktan sonra ellerin yıkanması önemlidir. Eller su ve sabunla yıkanmalıdır. Bu şekilde çevreden ve yiyeceklerden bulaşabilecek enfeksiyonlardan korunulabilir" şeklinde konuştu.

 AŞILAMA PROGRAMLARINA UYUM SAĞLANMALI

Çocukların aşılarının ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, "Pandemi döneminde Covid-19 endişesi nedeniyle çocukların rutin aşılama programlarına uyumunda sorunlar genel olarak tüm dünyada görülmüştür. Çocukların aşılanma durumları gözden geçirilmeli ve çocukluk çağı aşı takvimine göre gerekli tüm aşıları yapılmalıdır" diyerek sözlerini noktaladı.

İLGİLİ HABERLER

Çermik'te trafik kazası: 3 ölü, 8 yaralı

Çermik'te trafik kazası: 3 ölü, 8 yaralı

5 bin konutun temellerinin atılacağı iller açıklandı

5 bin konutun temellerinin atılacağı iller açıklandı

Doğalgaz tarifesine sessiz sedasız gizli zam geldi

Doğalgaz tarifesine sessiz sedasız gizli zam geldi

Emniyetten polis maaş promosyonu hakkında açıklama!

Emniyetten polis maaş promosyonu hakkında açıklama!

Emeklinin gözü kulağı promosyonda

Emeklinin gözü kulağı promosyonda