Okul Alışverişini Ekonomik Hale Getirmenin Yolları

Okul Alışverişini Ekonomik Hale Getirmenin Yolları

Yaz ortasını geçtiğimiz bu günlerde okul alışverişi listeleri yavaş yavaş hazırlanmaya başladı.

Ekonomik dalgalanmaların arttığı ve fiyat etiketlerinin neredeyse her hafta değiştiği bu günlerde alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar olduğu aşikar. Eylül ayı gelmeden okul alışverişi yaparak, gelebilecek zamlardan etkilenmeden söz konusu zaruri ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

İhtiyaca yönelik alışveriş yapılması gerektiği ilk sırada dikkat edilmesi gereken hususlardan biri. Çocuğunuzun ihtiyacı dışındaki ürünleri listeden çıkararak kabarık bir faturanın önüne geçebilirsiniz. Bununla birlikte pahalı olan kalitelidir algısına kapılmadan, fiyat karşılaştırmaları yaparak gerçekten kaliteli bir ürüne uygun fiyatlarla ulaşmak için gerekli araştırmaları yapmak gerekiyor.

Bazı ürünler belirli dönemlerde çok daha yüksek fiyatlardan kullanıcı ile buluşabiliyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri ürünlere yönelik talebin yükselmesi ve zamanında temin edilmesi zorunluluğu. Eylül ve Ekim ayları daokul alışverişi noktasında talebin zirveye ulaştığı aylar olduğu için, söz konusu listeleri biraz daha erken hazırlayarak yola koyulmanın akıllıca olduğu bilinmeli.

Kalite ise her ürün grubunda olduğu gibi okul alışverişi için temin edilen birçok üründe de geçerli bir kıstas. Özellikle küçük yaş grubundaki çocuklar için alınan okul malzemelerinde kaliteyi tercih etmek çok daha önemli bir nokta. Zira çocuklar küçük yaşlarda eşyalarına karşı daha savurgan davranabilmektedir ve bu nedenle de kaliteli ürün seçimi, bazı kalemlerin her yıl listeye eklenmesini engelleyebilir. Uzun vadeli ekonomik alışverişin en önemli temellerinden biri olan kalite ve dayanıklılık listenizi hazırlarken unutulmaması gerekenlerden.

Erken Kalkan Ucuza Alır!

Her ürün grubunun belirli talep dönemleri olmaktadır. Okul malzemeleri noktasında da Eylül ve Ekim aylarında zirveye ulaşan bu talep, doğal olarak fiyatlara da yansımaktadır. Her türlü okul giyim ve kırtasiye malzemesine yansıyan bu talep temelli fiyatlar, istenilen düzeyde olmayabilir. O nedenle bahsi geçen dönemler öncesinde okul alışverişinin belirli bir kısmını yapmak faydalı olabilir. Kalem, A4 kağıt, boya kalemi, ataş, küre, kalemlik, pergel, okul çantası ve suluk, matara gibi temel okul ihtiyaçlarını söz konusu dönemden önce satın almak belirli bir düzeyde tasarruf sağlayabilmektedir. 

Söz konusu birçok temel okul malzemesini erkenden satın almak herhangi bir soruna yol açmayacağı gibi indirim dönemlerine denk getirilerek çok daha uygun fiyatlar yakalanabilir. Bununla birlikte suluk, matara,okul çantası modelleri ve kalem gibi noktalarda zamansız tasarımlar kullanıldığı için erken satın almanın pek bir eksisi bulunmamaktadır. Okul kıyafeti, defter ve boya seti gibi malzemeler ise okullar açılmadan hemen önce veya dersler başladıktan sonra; gidilecek okulun isteklerine bağlı olarak satın alınabilir.

Bununla birlikte indirim ve kampanya dönemleri de ekonomik alışverişin kapılarını aralamaktadır. Dönemsel olarak planlanan okul alışverişi indirimlerini takip ederek, kalemden silgiye, cetvelden gönyeye birçok temel okul malzemesini indirimli fiyatlarla satın alarak alışveriş listesinin yükünü hafifletebilirsiniz. Bu nedenle okul alışverişi için talebin arttığı dönemleri beklemeden, ya indirim dönemlerinde ya da öncesinde alışveriş yapılabilir. 

Okul Alışverişini Ekonomik Hale Getirmenin Yolları

Kaliteden vazgeçmeyin!

Ucuz alışveriş için kalitesiz ürünlere yönelmek doğru bir alışveriş tercihi olmayacaktır. Özellikle okul malzemelerinde bu noktaya karşı daha hassas olmak gerekiyor. Zira küçük çocuklar için yapılan alışverişlerde kaliteli ürünler tercih etmek kullanım ömrünü uzatarak tekrar alışverişin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Böylelikle ekonomik bir süreç olduğu kadar çocuklarınız için kaliteli ve sağlıklı ürünler satın alarak onların hem sağlığına hem de gelişimine olumlu yönde katkılar sunabilirsiniz. 

En küçüğünden en büyüğüne kadar birçok okul ürününde bu kıstası atlamamak gerekiyor. Sık kullanılan kalem, silgi, defter ve boya malzemesi gibi ürünlerde tercih edeceğiniz ürünler hem çocuklarınızın verimini arttıracaktır hem de kolay şekilde tükenmeyecektir. Aynı şekilde beslenme ve okul çantası ile üniforma gibi uzun süre kullanılması gereken ürünlerde de kalite çıtası düşürülmemeli. Bu noktada dayanıklı ve kaliteli ürünler tercih edilmeli ki, sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşmadan kullanılabilsin ve tekrar satın alma ihtiyacı doğurmasın.

Bu noktada çanta ile üniforma kadar ayakkabı ve eşofman gibi kişisel eşyaların seçimi de söz konusu alışveriş dönemine bırakılmamalıdır. Özellik ayakkabı noktasında dönem dönem çeşitli kampanyaların ve indirimlerin olduğu bilinmektedir. Bu dönemleri takip ederek, çocuğunuzun hem okulda hem sosyal yaşantısında rahatlıkla giyeceği bir ayakkabıya sahip olabilirsiniz. Bunun için de çocuğunuz için beğendiğiniz modeli takip listelerinize ekleyerek, indirime girdiğinde haberdar olabilir ve uygun fiyatlı bir ayakkabı alışverişi yapabilirsiniz. 

Eşofman noktasında da eğer çocuğunuzun yeni döneme başlayacağı okulda herhangi ortak bir eşofman zorunluluğu yok ise, illa sonbahar ayları beklenmemeli, indirim fırsatlarında çocuğunuzun bedenine uygun olacak bir tercihte bulunulmalıdır. Ancak küçük yaş gruplarında büyümenin hızlı olduğu da bu noktada göz ardı edilmemelidir. Zira çok erken alınan bir eşofman takımı, dönem ortasında çocuğunuz için rahat olmayabilir.

Kalite noktasında ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktalardan biri de belirli standartlarda üretilmiş okul malzemelerini satın almak olmalıdır. Zira belirli bandrole sahip olmayan ve kalite testlerinden geçirilmeyen ürünler çocuklar için sağlıklı sonuçlar yaratmayabilir. Bu noktada kaliteli ürün seçimindeki tek kıstas sağlamlık olmamalıdır ve sağlıklı materyallerin kullanılmış olması da değerlendirmeye alınmalıdır. 

Söz konusu ürünleri belirli indirim ve kampanyalar ile satın alabilirsiniz. Ekonomik bir alışveriş deneyimi için kapsamlı bir piyasa araştırması yapabilir veya okul çantasından üniformaya, kalemden silgiye, suluktan en güzel beslenme çantası modellerine ulaşmak için tıklayabilirsiniz. Hesaplı alışveriş ile hem çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılayabilir hem de tasarruf ederek bütçenizi koruyabilirsiniz.

Listesiz Çıkmayın ve Bütçenizi Belirleyerek Başlayın

Okul alışverişi gibi birden çok kalemin satın alınacağı alışverişlerde tasarruf etmenizi sağlayacak olan hususlardan biri de listesiz çıkmamak. Ne alacağınızı bilerek başladığınız bir alışveriş serüveni, fazladan bir şeyler satın almamanızı sağlayarak gereksiz ürünlerle sepetinizi şişirmenize engel olacaktır. Ancak bu noktada, kurşun kalem, kalem ucu, silgi, defter gibi sık kullanılan ürünleri indirimli olarak yakaladığınızda birkaç tane de fazladan almanın bir zararı olmayacağını bilmek gerekiyor. Zira bir süre sonra pahalanması işten bile değil. O nedenle bu tür okul malzemelerini biraz fazla alıp kenara koymanın hiçbir zararı olmayacaktır.

Her alışveriş öncesi o dönemki ekonomik durumunuza göre hareket etmeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Bu nedenle okul alışverişi öncesi de belirli bir bütçe belirlerseniz, onu aşmamak için gereksiz ürünler satın almazsınız ve cebinize olan yükü hafifletebilirsiniz. Özellikle okul malzemesi gibi ayrıntılı olarak birçok kalemin yer aldığı alışverişlerde bu tarz bütçe belirlemeleri gereksiz masrafın önüne geçmek için unutulmaması gereken noktalar. Dikkat edilmediği taktirde bütçenizi aşmaya fazlasıyla müsait bir alışveriş listesinin içinde olduğunuzu unutmamalısınız.

Hem çocuğunuz hem de bütçeniz için en uygun alışveriş yapmadan dikkat edilmesi gerekenler aslında her ihtiyacınız öncesinde düşünülmesi gereken noktalar. Hem kaliteden ödün vermeden hem de bütçenizi sarsmadan bir alışveriş deneyimi için temkinli olmakta ve piyasa araştırması yapmakta fayda var. Okul alışverişi yapmadan önce fiyat karşılaştırmaları ile bütçenize en uygun okul alışverişi malzemelerini listeleyebilir ve sağlıklı bir alışverişin ilk adımını atabilirsiniz. 

İLGİLİ HABERLER

Yolda kız arkadaşıyla yürürken neye uğradığını şaşırdı

Yolda kız arkadaşıyla yürürken neye uğradığını şaşırdı

Şehit Mustafa Yıldız'ın son sözleri yürekleri dağladı!

Şehit Mustafa Yıldız'ın son sözleri yürekleri dağladı!

Operasyon Bölgesinden Acı Haber: 2 şehit, 2 yaralı

Operasyon Bölgesinden Acı Haber: 2 şehit, 2 yaralı

Yaylalar beyaza büründü

Yaylalar beyaza büründü

Bursa'da yok artık dedirten olay

Bursa'da yok artık dedirten olay