TPM Sektörünün Lideri Olmaya Devam Ediyor

TPM Sektörünün Lideri Olmaya Devam Ediyor

Amerikalı Finish Thompson markasının Türkiye mümessilliği 20 yıldan uzun bir süredir TPM Mühendislik tarafından yapılmaktadır.

AmerikalıFinish Thompson markasının Türkiye mümessilliği 20 yıldan uzun bir süredir TPM Mühendislik tarafından yapılmaktadır. Sektörünün öncü ismi TPM Mühendislik alanında uzman profesyonellerden oluşan kadrosuyla müşterilerinin ihtiyaçlarını ve beklentilerini üst düzey kaliteyle karşılamaktadır. Bu sayede sektörün hizmet kalitesini her geçen gün daha ileri noktalara taşımaktadır. TPM Mühendislik kalitesi ve Finish Thompson'ın geniş çeşitliliğe sahip Finish Thompson EF serisi (Ekonomik model), PF serisi (Yüksek performans), SF serisi, TT serisi, TBP serisi, TBS serisi, BT serisi (Orta viskozite), HVDP serisi (Yüksek viskozite) ve TMS serisi (Mikser) kategorilerindeki farklı ürünleri sektörel ihtiyaçların hızlı, kaliteli, güvenilir ve uygun fiyatlı olarak karşılanmasında önemli bir görev üstlenmektedir.TPM Mühendislik buna ek olarak müşterilerinin manyetik tahrikli pompa gereksinimlerini de en doğru çözümleri en uygun fiyatlara sunarak giderebilmektedir.

 

Manyetik olarak tahrik edilen ve mil sızdırmazlığı gereksinimi ortadan kaldıran kimyasal proses pompası tasarımı manyetik tahrikli pompa olarak adlandırılır. Bu herhangi bir mekanik salmastra, salmastra sıvı kapları ya da soğutma hatları bulunmaması nedeniyle pompanın ilk maliyeti de günlük işletme maliyetleri de önemli ölçüde azalır.

 

Pompa sürücüsüyle motor sürücüsü arasındaki bağlantıyı sağlayan izolasyon örtüsü üzerinden çalışan manyetik bağlantıdır. Bu operatörler için de çevre için de risk oluşturması olasılığı bulunan herhangi bir sıvının ya da gazın doğrudan ya da dolaylı olarak kaçabileceği bir yol olmadığı şeklinde yorumlanabilir. Evrensel uygulamaları sayesindemanyetik pompa proses mühendisliğinde teknik standardizasyona katkıda bulunma özelliğiyle ön plandadır.

 

Manyetik Pompanın Geniş Bir Kullanım Alanı Vardır

 

Metalik ve metalik olmayan birçok metalurji ve malzemede manyetik tahrikli pompa vardır. Polimer astar pompaların kullanım nedeni korozyon direncini artırmalarıdır. Politetrafloroetilen (PTFE), perfloroalkoksi alkanlar (PFA) ve poliviniliden florür (PVDF) gibi polimer kaplama seçenekleri bulunmaktadır. Bu astarlı ve metalik olmayan seçeneklerin çoğu zaman kaba bir gösterge olarak 90 derecenin altındaki normal sıcaklıklar için kullanılması söz konusu olabilmektedir. Daha yüksek sıcaklıklar için ise metalik manyetik tahrikli pompaların kullanıldığı bilinmektedir.

 

Kapalı bir ekipman parçası olan manyetik tahrikli pompada yaraklar için gres yağı ya da yağlama yağı kullanılmasına ihtiyaç duyulmaz. Buna bağlı olarak pompalanan sıvı yalnızca yatakların yağlanması için değil aynı zamanda soğutma ihtiyaçlarının giderilmesi için de kullanılabilir. Çoğunlukla pompalanan sıvının bir kısmı pompa tahliyesinden alınmakta olup bu akışa devridaim akışı ismi verilir. Buna ek olarak radyal ve baskı yatalarının yağlaması, manyetik sistemin soğutulması, yağlayıcı veya soğutma sıvısına ihtiyaç duyulması gibi birçok farklı durumda kullanılabilir.

 

Birçok manyetik tahrikli pompa hidrodinamik yağlama amacıyla pompalanan sıvıyı kullanmakta olan kovan yataklarıyla donatılmıştır. Yalnızca yatak yüzeylerinden meydana gelen ve yuvarlanma elemanları içermeyen basit yatak türüne kovanlı yatak adı verilir. Bu yapı sayesinde manşon yağlanması amacıyla pompalanan sıvı, kullanıldığı yatak yüzeyi üzerinde kaymakta olup bu rulmanlar esasen kompakt ve hafif bir yapıya sahiptir. Ayrıca birçok rulmana oranla daha yüksek yük taşıma kapasiteleriyle ve uzun ömürlülükleriyle ön plana çıkmaktadırlar. Ancak yapım malzemelerinin ve kayma yüzeylerinin gerekli boşluklarının bu tür pompaların kullanılabileceği sıvıları ve hizmetleri kısıtlaması riski bulunmaktadır.

 

Normal çalışma şartlarında mükemmel bir yatak malzemesi olarak kabul edilen silisyum karbür manyetik torba yataklarının üretiminde kullanılır. Bununla birlikte kuru çalışma, dinamik yükleme ya da herhangi bir olası darbeyle karşılaşılması gibi sıra dışı koşullardan zarar görme riski vardır. Bu nedenle kullanılan ileri seramik gibi modern malzemelerden etkili sonuçlar alınmıştır. Silisyum karbide benzer özellikleri olsa da yüksek darbe direnci ve kuru çalışmaya karşı üst düzey performansı bulunan fiber takviyeli silisyum karbür seramik kompozit önerilen diğer bir malzemedir. Bahsi geçen modern seçenekler mükemmel aşınma direnci, daha iyi darbe direnci, daha iyi performans ve daha uzun ömür gibi konularda avantajlıdır.

 

Modern kovanlı yataklar tamamen manyetik tahrikli pompa uygulamasına yöneliktir. Kovan yüzeylerinde özel bir yüzey işlemi ya da kuru çalışma koşullarında uzun süre, güvenli bir şekilde çalışma imkanı verecek şekilde sürtünme katsayısını azaltan kaplama olması fark etmeksizin pürüzsüz yüzeylere sahip olmaları zorunludur. Birçok farklı arızadan ya da hatalı işlemden kaynaklanması olası bir arıza modu olan kuru çalışmanın neden olduğu ısı üretimi, manyetik tahrikli pompalar için en sık karşılaşılan arıza modu olma özelliğine sahiptir. Genellikle silisyum karbürden iki kat daha sert olan modern yatak malzemeleri en zorlu çalışma ortamlarında bile taviz vermeme avantajı sağlar.

 

Hem yağlama hem soğutma görevinin mümkün olan en başarılı şekilde gerçekleştirilmesi için devridaim edilen akış her zaman için ve her noktada sıvı fazda kalmalıdır. Yoğun ısının sıvıyı kaynatabileceği manyetik bağlantı alanı kaygıya neden olabilir. Bu yüzden sağlam bir tasarım ile yeterli debi bu tür alanlar için olmazsa olmazdır. Sistem içinde herhangi bir noktada kütle akış hızı, yerel basınç ve ısı kapasitesi faz değişimini önleme noktasında belirleyici faktörlerdir.

İLGİLİ HABERLER

Yerli otomobil TOGG'un fiyatına ÖTV ayarı! Tahmini satış fiyatı belli oldu

Yerli otomobil TOGG'un fiyatına ÖTV ayarı! Tahmini satış fiyatı belli oldu

Denizde erkek cesedi bulundu

Denizde erkek cesedi bulundu

İran dönüşü Sivas'ta kaza geçirdiler: 3 ölü, 1 ağır yaralı

İran dönüşü Sivas'ta kaza geçirdiler: 3 ölü, 1 ağır yaralı

Gürültü kavgası: 2 ölü

Gürültü kavgası: 2 ölü

Pandemideki ücretsiz izin süreleri için flaş karar

Pandemideki ücretsiz izin süreleri için flaş karar