Aşırı Terleme Botoks ile Tedavi Edilebilir mi?

Aşırı Terleme Botoks ile Tedavi Edilebilir mi

Botoks kozmetik amaçlarla sıklıkla uygulanan bir prosedür olsa da tek etkisi bununla sınırlı değildir.

Son zamanlarda giderek yaygın bir şekilde görüldüğü üzere aşırı terleme botoks ile tedavi edilebilmektedir. Elbette bunun için bu alanda uzman ve deneyimli bir doktorun uygunluğu gereklidir. Terlemenin altında farklı bir neden olup olmadığı değerlendirilmeli veterleme botoks uygunluğu hasta özelinde verilmelidir.Uzman Dr. Şafak Göktaş terleme botoks ve lipoliz başta olmak üzere medikal estetik prosedürler konusundaki başarılı uygulamaları sayesinde yüksek hasta memnuniyet oranlarına sahiptir. Siz de terleme botoks, lipoliz ve diğer medikal estetik prosedürlerle ilgili bilgi almak ve uygulama yaptırmak için Uzman Dr. Şafak Göktaş ile iletişim kurarak deneyiminden ve uzmanlığından yararlanabilirsiniz.

 

Botoks yönteminin kozmetik amaçlar dışında kullanıldığı alanların başında aşırı terleme ve buna bağlı rahatsızlıkları giderilmesi gelir. Hiperhidrozis olarak da bilinen aşırı terleme el, ayak ve koltuk altı bölgelerinde yoğunlaşır. Bu sorunun giderilmesindeki etkisi nedeniyle botoks enjeksiyonuna sıklıkla başvurulur.

 

Otonom sinir sistemi mide ve bağırsakların çalışması, kalp atış ve solunum hızı gibi bedensel işlevlerin yerine getirilmesinden ve istem dışı kontrolden sorumludur. Bunun yanı sıra vücut ısısının ayarlanmasında rol oynayan ter bezlerinin çalışmasını da sağlarlar. Eğer herhangi bir neden olmaksızın yüksek seviyede bir çalışma söz konusu olursa vücudun belirli bölgelerinde aşırı terleme sorunu yaşanır.

 

Aşırı terleme kişinin günlük hayatını ciddi düzeyde etkileyen bir sorundur. Genellikle ergenlik çağıyla birlikte ortaya çıkan aşırı terleme hayat boyu devam eder. Aşırı terleme çoğu zaman 20'li ya da 30'lu yaşlarda belirginlik kazanır. Aşırı terleme sinirli, stresli, kaygılı ve gergin kişilerde daha sık görülen bir sorundur. Aşırı terleme normal şartlar altında sağlık açısından zararlı bir durum değildir. Bununla birlikte iş hayatı, eğitim hayatı, sosyal yaşantı ve psikolojik durum üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Bazı kişilerin yaşadığı aşırı terleme sorununun temelinde ise genetik etkenler vardır.

 

Terleme Botoks Nasıl Yapılır?

 

Terleme sorununun giderilmesi amacıyla uygulanan botoks prosedüründe ilk adım uygulama bölgesinin lokal anestezik kremlerle uyuşturulmasıdır. Uyuşma sağlandıktan sonra tedavi edilmek istenilen bölge derisinin altına az miktarlarda botoks enjekte edilir. Enjekte edilen botoks uygulama bölgesindeki ter bezlerine sinyal ileten sinirlerin çalışmasını geçici bir süreliğine bloke eder. Böylece ter üretimi engellenmiş olur.

 

Botoks enjeksiyonu aşırı terleme olan bölgeye, ince uçlu iğneler kullanılarak sık aralıklarla yapılır. Uygulamayı izleyen ilk hafta içinde fark edilir bir iyileşme görülür. Botoks enjeksiyonunun etkisi ortalama 6 ila 8 ay sürer.  Etkinin geçmesiyle birlikte yeniden botoks enjeksiyonu yapılabilir. Böylece uygulama yapılan bölgedeki ter bezlerinden aşırı ter salgılanması önlenir. Botoks aşırı terleme sorununun tedavisinde etkili ve güvenilir bir tedavi yöntemi olma özelliğine sahiptir.

 

Soğuk Lipoliz Ne İşe Yarar?

 

 

Düzenli diyete ve spora dirençli inatçı yağ birikintilerinin giderilmesinde kullanılan soğuk lipoliz yağ hücrelerinin yüksek soğuk ve vakumla parçalanmasına dayanan bir yöntemdir. Etkili bir bölgesel incelme yöntemi olan soğuklipoliz hem erkeklere hem kadınlara uygulanabilir.

 

Genetik nedenlerle ya da vücut yapısına bağlı olarak ortaya çıkan inatçı bölgesel yağ birikintileri genellikle bel, basen ve göbek bölgesine yerleşir. Soğuk lipoliz bu yağların giderilmesi için sık tercih edilen hızlı, pratik ve cerrahi olmayan bir yöntemdir.

 

Soğuk lipoliz yönteminde vücuttan uzaklaştırılmak istenen yağ dokusu vakum başlıklar aracılığıyla yakalanır ve soğuğa maruz bırakılır. Dondurularak deforme edilen ve öldürülen yağ dokuları vücudun lenf drenaj sistemiyle dışarı atılır.

 

Soğuk lipoliz işleminde iki büyük ve bir küçük vakum başlık kullanılır. Küçük başlık kol ve gıdı gibi daha küçük bölgelere yapılacak uygulamalarda tercih edilir. Göbek, bel, karın ve basen gibi daha geniş alanlarda aynı anda iki büyük vakum başlıkla uygulama yapılır.

 

Vakumlanan yağ dokuya fokuslanan soğuk uygulaması öncesinde cilt özel koruyucu pedler ve jellerle korumaya alındığından ciltte soğuğun neden olduğu bir hasar oluşmaz. Ağrısız ve acısız bir işlem olan soğuk lipoliz uygulamasının ilk 5 ila 10 dakikası içinde soğuktan kaynaklanan hafif bir rahatsızlık hissi duyulabilir. Daha sonra uyuşma oluşur ve rahatsızlık hissi giderilir.

 

Bununla birlikte soğuk lipoliz bir kilo verme yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Soğuk lipoliz ile yalnızca bölgesel incelme sağlanabilir. Soğuk lipoliz işleminden etkili sonuçlar almak ve elde edilen sonuçların kalıcı olmasını sağlamak için dengeli bir beslenme programı uygulamak, düzenli egzersiz yapmak, detoksla ölü yağ hücrelerinin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olmak ve kötü yağlardan uzak durmak faydalı olacaktır. Ayrıca soğuk lipoliz sonrasında bol miktarda su içilmelidir.

 

Soğuk lipoliz cerrahi kesi olmadığı ve anestezi uygulanmadığı için konforlu ve iyileşme sürecine ihtiyaç duyulmayan bir prosedürdür. Bu sayede soğuk lipoliz uygulamasından sonra kişinin iş hayatında ya da sosyal hayatında herhangi bir kesinti yaşanmaz.

İLGİLİ HABERLER

79 yaşındaki baba oğlunu silahla vurarak öldürdü

79 yaşındaki baba oğlunu silahla vurarak öldürdü

Yolcu otobüsü devrildi: Ölü ve yaralılar var

Yolcu otobüsü devrildi: Ölü ve yaralılar var

Cüneyt Arkın hayatını kaybetti

Cüneyt Arkın hayatını kaybetti

Silahla oynarken kardeşini vurdu

Silahla oynarken kardeşini vurdu

Minibüs uçuruma yuvarlandı: 4 ölü, 1 yaralı

Minibüs uçuruma yuvarlandı: 4 ölü, 1 yaralı