Türkel: Gençlerimize yuva kurdurmadınız

Türkel: Gençlerimize yuva kurdurmadınız

İki gencin evlenebilmesi için 320 bin lira ile 693 bin liraya ihtiyacı olduğunu söyleyen CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, 'AKP bir kuşağın hayatının akışını değiştirdi. İşsizlik oranı yüzde 21.3 olan gençlerimiz evlenemiyor. Bazıları çaresizlikten umudu yurt dışında arıyor, bazıları da intihar ediyor. Yazık ettiniz bu gençlere' dedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Fatih Türkel, milyonlarca gencin sokaklarda umutsuzca iş aradığını, artık hayal bile kuramadıklarını ifade ederek, "Düğün mevsimi geldi. Çocuklarımız evlenemiyor. Yaptığımız hesaplamalara göre, yuva kurabilmek için en az 300 bin lira, normal bir düğün için de 500 bin lira gerekiyor. Yazık ettiniz gençlerimizin, çocuklarımızın geleceğine. Çok yakında gideceksiniz. Onların umutları yeniden yeşerecek. Hayatlarının akışını değiştirdiğiniz bu gençler sizi affetmeyecek" dedi.

15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranının yüzde 21,1 olduğunu, bu yaş grubunda işsizlik oranının; erkeklerde yüzde 18,5, kadınlarda ise yüzde 26,0 olarak ölçüldüğünü anlatan Türkel, "Üstelik bu rakamlar her açıklamasına şüphe ile bakmak zorunda olduğumuz TÜİK verileridir. Türkiye genç nüfus işsizliğinde Avrupa'da birinci sırada yer alıyor. Nerede birinciysek orada büyük yara var. Sonra kalkıp bu çocuklara 'dünyayı gezi' diyorlar. İş aramak için yol otobüs parası bulamayan bu gençler ya sizin iktidarınız döneminde doğdu, ya da siz iktidara geldiğinizde en büyüğü 4 yaşındaydı. Şimdi bu kardeşlerimizin yüzüne nasıl bakıyorsunuz anlamıyorum. Hayatının akışını değiştirdiğiniz gençler, bilin ki sizin yüzünüze bakmayacak" diyerek gençlerin çaresizliğini anlattı.

25 bin TL'ye kampanyadan buzdolabı

En düşük düğün masrafını hesaplarken, piyasa bulunabilecek en ucuz ürünlerin fiyatlarını aldıklarını ifade eden CHP İl Başkanı Türkel, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bilindik bir markanın kampanyalı buzdolabı bile 25 bin TL iken biz 5000 TL'lik buzdolabını düğün paketine ekledik. Yine aynı şekilde 40 bin TL'ye kampanyalı televizyonu değil 5 bin liralık olanı baz aldık. Diyelim ki evlenecek gencimiz şanslı azınlıktan ve işi var. 5000 TL maaşla bu işin altından nasıl kalkacak? Evinin zorunlu kira, fatura ve gıda masrafını bile karşılayamayan, pazardan kilo yerine taneyle alışveriş yapan aileler genç çocuklarını nasıl evlendirecek."

Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcut

Türkiye'de yapılan bir saha araştırmasına göre hayal kırıklığı ve karamsarlık yaşayan gençlerin oranının yüzde 62.8 olduğunu, yüzde 35.2'sinin ise tamamen umudunu kaybettiğinin ortaya çıktığını dile getiren Türkel sözlerini şöyle sürdürdü: "Yüzde 72.9'u fırsat bulduğunda iş bulmak için ülkeden ayrılmayı planlıyor. Yine aynı gençler için bayrak en önemli değerler arasında yer alıyor. AKP'ye oy vermeyen ve muhalefet eden gençleri terörist ilan ediyorlar. Gördüğünüz gibi gençlerimiz bayraklarına vatanlarına sahip çıkıyorlar. Gençlerimize Atatürk'ün sözleriyle sesleniyorum; 'Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur' biraz daha sabredin. Ülkemiz ve geleceğimiz için mücadele edelim. Hakkınızın yenmeyeceği, kendi öz vatanınızda insan gibi yaşayacağınız günler uzak değil."

 

Türkel: Gençlerimize yuva kurdurmadınız

İLGİLİ HABERLER

Samsun Hava Durumu - 3 Temmuz Pazar

Samsun Hava Durumu - 3 Temmuz Pazar

Samsun'da hastane kantininde silahla vurulan genç hayatını kaybetti

Samsun'da hastane kantininde silahla vurulan genç hayatını kaybetti

Samsun'da kızını kurtarmak isterken boğuldu

Samsun'da kızını kurtarmak isterken boğuldu

Ambulansa yılan girdi

Ambulansa yılan girdi

'Enfeksiyon hastalıkları tedavi edilmezse ölüme yol açabilir'

'Enfeksiyon hastalıkları tedavi edilmezse ölüme yol açabilir'