Güçlü Parola Oluşturma ve Parola Güvenliği - İnfografik

Güçlü Parola Oluşturma ve Parola Güvenliği - İnfografik

Güçlü parola oluşturmak, online kimlik hırsızlığı ve veri ihlallerine karşı koruma sağlayan birincil önlemdir.

Hatırlaması kolay olması için zayıf parolalar kullanmak online güvenliğinizi tehlikeye atar. Bu yüzden, online hesaplarınızda güçlü parolalar kullanmalısınız.

1.  Türkiye'de En Çok Kullanılan Parolalar

ExpressVPN'in araştırmasına göre, Türkiye'de en çok kullanılan parolaları aşağıdan inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki görselden de görüleceği üzere, Türkiye'de en çok kullanılan parolalar maalesef genellikle ardışık rakamlardan oluşuyor.

İlgi çekici bir şekilde, İngiliz rock grubu Anathema yaygın bir şekilde parola olarak kullanılıyor. En çok kullanılan parola listesindeki en ilgi çekici parola da Anathema. Ardışık rakamları parola olarak kullanmak, parolayı hatırlamayı kolaylaştırabilir veya unutulduğunda deneyerek hemen tahmin edilmesiyle avantaj sağlıyor gibi gözükebilir. Kolay tahmin edilebilen bir parola, bir siber saldırgan tarafından veya hesabınızı ele geçirmek isteyen kötü niyetli diğer kişiler tarafından da kolayca tahmin edilebilir.

Güçlü Parola Oluşturma ve Parola Güvenliği - İnfografik

Dünya Genelinde En Çok Kullanılan Parolalar - İnfografik

Güçlü Parola Oluşturma ve Parola Güvenliği - İnfografik

Dünya genelinde en çok kullanılan parolaları incelediğimizde de zayıf parolalar ile karşılaşıyoruz. Ardışık rakamlar, anlama sahip kelimeler, parola olarak parola kelimesinin kullanılması veya İtalya'da olduğu gibi futbol takımı isminin kullanılması dünya genelinde daha çok veri ihlalinin söz konusu olabileceğini gösteriyor.

 

2.  Güçlü Parola Oluşturma

Güçlü parola nedir? Güçlü parola, klavyedeki ardışık rakam veya tuşları; isim/soyisim/doğum günü gibi kişisel bilgileri; bir anlama sahip kelimeyi içermeyen ve bir kişi veya program tarafından tahmin edilmesi zor olan paroladır. Parola kullanılmasının sebebi online hesap ve ağlara istenmeyen erişimleri engellemek olduğu için zayıf parola kullanmak bir siber güvenlik tehdididir.

Güçlü Parola Oluşturma

Güçlü parola nasıl oluşturulur?

  • Güçlü bir parola, karmaşıktır.
  • Güçlü parolalar bir anlam ifade etmez. Küçük/büyük harf, rastgele rakam ve sembol içerir.
  • Güçlü bir parola karakter açısından uzundur. Güçlü bir parola en az 14 karakter olmalıdır. Türkiye'de en çok kullanılan 6 karakterli parola123456'nın kırılma süresi saniyeler bile sürmez. 14 karakterli bir parolanın kırılma süresi bir program aracılığıyla 317 yıl sürebilir tabii parola karmaşık olmalı ve ardışık rakam/harf içermemelidir.

Parolalar nasıl çalınır?

Parolalar genellikle brute-force (kaba kuvvet) saldırıları ve phishing (oltalama) saldırıları ile çalınır.

Oltalama saldırısına e-posta, sosyal medya veya WhatsApp gibi platformlar üzerinden uğrayabilirsiniz.Siber saldırganlar hesap bilgilerinizi çalmak için öncelikle dikkatinizi çekecek bir mesajla size ulaşırlar ve sizden linke tıklamanızı isterler. Buradaki link, yine siber saldırganların hazırladığı sahte bir websitedir ve bir web siteyi taklit ediyor olabilir. Örneğin, hakkınızda şikayet veya hesabınızda şüpheli aktivite olduğu gibi bir e-posta veya mesaj alabilirsiniz. Siber saldırganlar linke tıklamanızı ve bilgilerinizi güncellemenizi isterler. Hesabınız bu şekilde çalınır.

Brute-force yani kaba kuvvet saldırısı, bir program yardımıyla bir hesaba konulan parolanın bütün muhtemel kombinasyonlarının denendiği kriptografik bir hacklemedir. Örneğin, 6 karakterli bir parola milyonlarca olası kombinasyona sahip olsa bile saniyeler içinde bir program ile kırılabilir.

Parola ve Hesap Güvenliği

Güçlü parola kullanmak sizi online kimlik hırsızlığı ve veri ihlallerinden koruyacaktır fakat parolanız bir şekilde başka bir kişinin eline geçtiğinde hesabınızı nasıl geri alabilirsiniz?

Hesap güvenliğinizi arttırmak için iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA)  kullanmalısınız. Ayrıca, güçlü parolalar oluşturmak ve hepsini korumak için bir parola yöneticisinden yararlanmalısınız. 2FA yöntemi hesabınızın parolası bir başka kişinin eline geçtiğinde bile hesaba erişim için telefonunuza veya e-postanıza gelecek bir kodu gerektirir.

İLGİLİ HABERLER

Askerliğini uzatana hem maaş hem tazminat

Askerliğini uzatana hem maaş hem tazminat

90 bin mahkumun umudu Meclis'ten çıkacak kararda

90 bin mahkumun umudu Meclis'ten çıkacak kararda

Uzaya gidecek ilk Türk aranıyor!

Uzaya gidecek ilk Türk aranıyor!

1 çocuk annesi kadını komşu eziyeti, hayatından bezdirdi

1 çocuk annesi kadını komşu eziyeti, hayatından bezdirdi

Karadeniz'de mücadele başlatıldı

Karadeniz'de mücadele başlatıldı