5 ülkeden gelen çocuklar Atakum'da barışın resmini çizdi

5 ülkeden gelen çocuklar Atakum'da barışın resmini çizdi - Samsun haber

Atakum Belediyesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) iş birliğinde düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Uluslararası Resim Çalıştayı'nda 5 ülke vatandaşı 10'larca çocuk barışın resmini çizdi.

Doç. Dr. Sena Sengir Aydın küratörlüğünde OMÜ ve Atakum Belediyesi iş birliği ile Atakum Kent Meydanı'nda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Uluslararası Resim Çalıştayı düzenlendi. Çalıştaya Türkiye, Portekiz, Romanya, Estonya ve Polonya'dan katılan onlarca öğrenci 'Barışı Resmediyorum' etkinliği ile barış resimleri çizdiler.

 

FOTO GALERİ


Dünyanın hiçbir ülkesinde çocuklara emanet edilmiş bir milli bayramın olmadığına dikkat çeken Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, '23 Nisan, çocuklarımızın bayramı. Dünyanın hiçbir yerinde çocuklara emanet edilmiş böyle bir milli bayram yok. Türk çocukları bu nedenle çok şanslı. 23 Nisan'ın 102. yıldönümünü kutluyoruz. 23 Nisan'ın bir başka anlamı da ulusal egemenliğin yani saraydaki, ahalideki, kişilerdeki iktidar gücünün halka aktarılmasıdır. Dünyada ilk kez Türk çocuklarına emanet edilmiş milli bir gündür' dedi.

 

FOTO GALERİ'Tüm çocuklar barışın resmini çiziyor'
Çalıştaya katılan tüm çocukların barışı resmettiklerini ifade eden Başkan Cemil Deveci, 'Kutlamaların yanı sıra uluslararası bir etkinlik de yapıyoruz. 5 ülkeden gelen çocukların katıldığı Samsun'daki ilk Uluslararası Resim Çalıştayı'nı gerçekleştiriyoruz. Portekiz, Romanya, Polonya, Estonya ve Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen çocuklar çalıştayımızda hem kaynaşıyorlar hem de barış duygusunu birbirlerine aşılıyorlar. Çocuklarımız ayrıca sanatın barışçı ve hızını kullanarak Atakum'dan dünyaya mesaj vermeye çalışıyorlar. Türkiye'nin kurucusu 'Yurtta barış, dünyada barış' demiştir. Buradaki çocuklar da hep birlikte barışın resmini çiziyorlar' diye konuştu.

 

FOTO GALERİ


Türkiye'de 23 Nisan'da önemli bir etkinlikte yer aldıkları için mutlu olduklarını ifade eden yabancı öğrenciler ise, '23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda Türkiye'de olmaktan çok mutluyuz. Hep birlikte burada barışın resmini çiziyoruz. İnşallah dünyada da barış ortamı bir an önce sağlanır ve herkes mutlu bir şekilde yaşamını sürdürür' ifadelerini kullandılar.

 

FOTO GALERİ


Öte yandan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Atakum Kent Meydanı'nda doyasıya kutlandı. Çocuklar, birbirinden farklı birçok etkinlikte keyifli zaman geçirdi.

 

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da bunalıma giren genç kendini astı

Samsun'da bunalıma giren genç kendini astı

Samsun'da molotof saldırısının görüntülerine Samsun Son Haber ulaştı!

Samsun'da molotof saldırısının görüntülerine Samsun Son Haber ulaştı!

Maymun çiçeğine karşı el hijyenine dikkat edin

Maymun çiçeğine karşı el hijyenine dikkat edin

Samsun'da banyoda düşen mühendis hayatını kaybetti

Samsun'da banyoda düşen mühendis hayatını kaybetti

Samsun'da yaban keçisi şehir merkezine indi

Samsun'da yaban keçisi şehir merkezine indi