Etçi Sığır Irkları ve Özellikleri

Etçi Sığır Irkları ve Özellikleri

Etçi sığır ırkları adından da anlaşılacağı gibi sadece etinden faydalanmak için yetiştirilir.

Etçi sığır ırkları adından da anlaşılacağı gibi sadece etinden faydalanmak için yetiştirilir. Büyükbaş hayvanlar etinden ve sütünden faydalanılan hayvanlar olarak iki farklı gruba ayrılır. Etçi sığır ırklarının sütleri ticari olarak kullanılmaz. Yalnızca buzağılarına süt verecek kadar alınması yeterli olarak görülmektedir.

Aşağıdaet verimi en yüksek sığır ırkı vebüyükbaş hayvan cinsleri hakkında ülkelere göre detaylı bilgi verilmiştir.

BELÇİKA MAVİSİ

Adından da anlaşıldığı gibi Belçika kökeninden gelen bir ırktır. Yoğun kaslı görüntüye sahip olan bu sığırların yediklerini kasa çevirmek gibi üstün bir yetenekleri vardır. Adı Belçika mavisi olsa da bu sığırların kıllarına baktığımızda beyaz, siyah ve gri görülebilir.

ANGUS

Anavatanı İskoçya olan bu ırk, bizim ülkemizde de sıklıkla yetiştirilmektedir. Angus ırkını önemli kılan özellik ise etinin lezzetli olmasıdır. ABD'de beslenen hayvan ırkları arasında Angus sığırları ilk sırada yer almaktadır. Nedeni ise arasında daha kaliteli ve lezzetli ete sahip olmasıdır.

BRAHMAN

Brahman ırkı, Hindistan kökenlidir. Yüksek yaşam kalitesine sahip olan bu ırk, az beslendiği gibi kolay kolay hasta olmaz.  Zorlu hava koşullarına ve bakımsızlığa dayanıklı olan bu ırk, Hindistan'da kutsal olarak sayılır. Boynunun üzerinde hörgücü olan bu ırk, genelde kırmızı, siyah ve gri renktedir.

BRANGUS

İlk kez ABD'de yetiştirilmeye başlanmış olan bu ırk, yoğun kas kütlesine sahiptir. Zor şartlarda yetiştirilmeye dayanıklı olan bu ırk birçok sığır ırkının tüm özelliklerini taşımaktadır. Rengi siyah ve kırmızı olan bu ırkın erkeği ve dişisi boynuzsuzdur.

CHAROLAİS

Adını yetiştirildiği bölgeden almış olan Charolais ırkının boynuzlu ve boynuzsuz olan türleri vardır. Zor şartlarda yaşamaya alışmış olan bu ırkın özelliği süt ırkıyla melezleştirilmeye uygun olmasıdır. Uzun ömürlü olan bu hayvanlara iyi bakılması halinde yaşamları boyunca 12 buzağı alınabilir.

HEREFORD

Dünyanın birçok ülkesinde yetiştirilen Hereford ırkı, kırmızı ve kahverengi renklerine sahiptir. Boynuzlu ve boynuzsuz olan türleri vardır. 

HUNGARİAN GREY

Macar kökenli olan bu sığır türü, uzun ve ince bir fiziki görünüme sahiptir. Kolay yavrulama özelliğine sahip olan bu ırk, iyi bakılması halinde uzun yıllar boyunca yaşayabilir.

Anadolu Hayvancılık kurulduğu yıldan itibaren yurt dışından damızlık hayvan, veteriner ekipmanları,suni tohumlama ekipmanları, boğa sperması ve ithalatını gerçekleştirmektedir. Anadolu Hayvancılık hakkında merak ettiğiniz detaylara adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.