Doğal gaz fiyatları uçacak! Rusya'dan kötü haber geldi

Doğal gaz fiyatları uçacak! Rusya'dan kötü haber geldi

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sonrası Almanya'nın Kuzey Akım 2 projesini dondurmasının ardından Rusya doğalgaz fiyatlarında hızlı bir artış yaşanabileceğini açıkladı...

Almanya, Rusya'nın doğrudan gaz akışını iki katına çıkarmak için tasarlanan Kuzey Akım 2 Baltık Denizi Doğal gaz Boru Hattı Projesi'ni, Ukrayna saldırısının ardından geçen ay durdurmuştu.

DOĞALGAZ FİYATLARI ARTABİLİR

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Almanya'nın Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattının ruhsatını dondurma kararının kabul edilemez olduğunu ve ikili ilişkilere geri dönülemez zarar vereceğini açıkladı. Bu durumun gaz fiyatlarında kaçınılmaz ve hızlı bir artışa yol açacağı belirtildi.

Alman hükümeti Ukrayna krizinde Rusya'ya karşı "net tavır" almama taktiğini uyguluyor. Batılı ülkeler ise Rus gazını Avrupa'ya taşıyacak Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı Projesi üzerinden Almanya'ya baskı yapıyordu. Alman hükümeti projeyi, enerji geleceğini tehlikeye atmamak için, Moskova'ya karşı bir caydırıcılık aracı olarak kullanma konusunda isteksiz davranıyordu.

RUSYA GAZ ARZINI AZALTIR MI

Uzmanlar, ruhsatlandırma sürecinin dondurulma kararının kendi başına Almanya'nın ihtiyaç duyacağı doğal gazın karşılanması konusunda bir soruna yol açmayacağını belirtiliyor. Ancak Rusya'nın bu karara, Ukrayna ve Polonya üzerinden Avrupa'ya ulaşan diğer boru hatları aracılığıyla sağladığı gaz arzını azaltarak yanıt vermesinden endişe duyuluyor.