Yüzde 66'nın üzerinde bir zam!

Yüzde 66'nın üzerinde bir zam!

Ve sonunda belli oldu! %66'nın üzerinde bir zam! Maaşlara İlave ödeme müjdesi geldi! 2022 Ocak'ta ödenecek ilk ek zam belli oldu.

2022 Ocak'ta ödenecek ilk ek zam belli oldu. Emekli maaşlarına yapılacak ek zam Meclis'ten geçti mi sorusu milyonlarca vatandaş tarafından merak edilmeye başladı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu doğrultusundan emekli ve memur ek zammına da sahibi olan yeni yasa öneriyi kabul edildi. 'Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' 15 saat süren görüşmeler ardından Komisyon tarafından kabul edildi. Peki, emekli ve memura verilebilecek zam oranları belli oldu mu? İşte 2022 emekli maaşlarında ek zam oranları.

SSK ve Bağ Kur emeklileri 2022 yılında taban oranının ne kadar olacağını merak ediyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 Ocak'ta TÜİK'in enflasyon verilerinin hemen sonrasında gerçekleştirdiği Kabine Toplantısı sonrasında taban oranının 2.500 TL olacağını açıklamıştı.

Meclis'e gönderilen teklif sonrasında memur ve memur emeklisinin maaşlarına gelecek yüzde 2,5'lik ek zam ile taban aylıkları oranları da kabul edildi. 1.500 TL'den 2 bin 500 TL'ye yükseltilen yeni taban oranı ile en düşük emekli maaşı alanlar için 2022 yılında %66'nın üzerinde bir zam yapılmış oldu.

Öte yandan dul ve yetim maaşlarında da benzer bir artış söz konusu olacak. Taban oranın değişmesiyle beraber, emekli maaşı bu oranın altında kalanların maaşı hazineden karşılanarak 2.500 TL'ye tamamlanacak.

Dul ve yetim maaşı alanlar ise, maaş oranlarına göre yapılacak yeni zamlara göre artış alacaklar. Eşinden dolayı maaş alan SSK ve Bağ Kur'lular için yüzde 25,47, Emekli Sandığı ise yüzde 30,95 oranında zam alacak.

15 Ocak 2022 tarihi itibariyle memur ve memur emeklisi zamlı maaşlarını hesaplarında görecekler. 23 – 26 Ocak tarihleri arasında ise yeni emekli maaşlarının hesaplara aktarılması bekleniyor.