SAMSUN SON DAKİKA

Sigaraya zam geldi! İşte yeni fiyatlar...
< >
HaberlerSAMSUN HABERCOVID-19 HASTALARIGEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANMAMALI

COVID-19 HASTALARIGEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANMAMALI

+
-
COVID-19 HASTALARIGEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANMAMALI
COVID-19 HASTALARIGEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANMAMALI

Antibiyotiklerin uygunsuz ve gereksiz kullanımı sonucu artan antibiyotik direncine dikkat çekilmesi için 18 Kasım'ın Dünya Antibiyotik Farkındalık Günü olarak kabul edildiğini söyleyen VM Medical Park Samsun Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği'nden Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu uyarılarda bulundu.

COVID-19'a neden olan virüsünCoronaviridae adı verilen bir virüs ailesinden olduğunu dile getiren VM Medical Park Samsun  Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği’nden Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu , “Antibiyotikler virüslerin neden olduğu COVID-19, grip, nezle gibi hastalıklara karşı etkili değildir. COVID-19enfeksiyonu geçiren kişiler gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınmalıdır. COVID-19tedavisinde sıklıkla kullanılan azitromisin isimli ilacın COVID-19’a karşı etkinliği gösterilememiştir. Gereksiz antibiyotik kullanımının aynı zamanda antibiyotiklere bağlı yan etki riskini de artırabileceği unutulmamalıdır. Bazı Covid-19 hastaları, çoğunlukla hastaneye kabul edildikten sonra gelişen ikincil enfeksiyonlar için antibiyotiklere ihtiyaç duyacak olsa da yapılan çalışmalar tüm COVID-19hastalarına antibiyotik reçete edilmemesi gerektiğini göstermektedir” dedi.

CRP yüksekliğine dikkat 

COVID-19hastalarında C-reaktif protein (CRP) düzeyinde yükselme görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Leblebicioğlu, “CRP yüksekliği, yanlış olarak ‘kanda enfeksiyon var’ şeklinde yorumlanmakta ve hastalar sürekli antibiyotik kullanmak durumunda kalmaktadır. CRP değerinin yükselmesi vücutta enflamasyon veya enfeksiyon olduğunun bir göstergesidir. Kalp krizi, inme, tümörler, otoimmun hastalıklar; enflamatuvar bağırsak hastalıkları, Ailesel Akdeniz Ateşi, romatoidartrit (eklem romatizması), sistemik lupuseritematozus (SLE), Akut Pankreatit, bel fıtığı, organ ve doku hasarı, travma, yanık, kırıklar ve cerrahi girişimler sonrası yükselebilir. Bu nedenle CRP yüksekliğinin nedeni araştırılmalı, gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır” diye konuştu.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
SIRADAKİ HABER