SAMSUN SON DAKİKA

Samsun'da sağlık çalışanlarından ücret tepkisi!
< >
HaberlerSAMSUN HABERSamsun'da bugün Sağlık Ocağına gidecekler dikkat!

Samsun'da bugün Sağlık Ocağına gidecekler dikkat!

+
-
Samsunda bugün Sağlık Ocağına gidecekler dikkat!
Samsun'da bugün Sağlık Ocağına gidecekler dikkat!

Samsun'da aile hekimleri yeniden iş bırakıyor. 1 Temmuz'da yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'nin iptali için daha önce iki kez iş bırakan aile hekimleri, talepleri kabul edilmeyince bir kez daha iş bırakma kararı aldılar. Bugün aile hekimleri iş bırakıyor.

Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği, 30 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

Medya Tava'nın haberine göre 1 Temmuz 2021'den geçerli olmak üzere yürürlüğe giren yönetmelikle Sağlık Bakanlığınca aile hekimliği uygulaması kapsamında sözleşmeli olarak çalıştırılan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına yapılacak ödemeler, izinler, sözleşme esasları ve fesih şartları ile aile hekimliği uygulamaları için görevlendirilen uzman tabip, tabip ve aile sağlığı çalışanlarına yapılacak ödemelere ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

 

Yönetmelikle, görevleriyle ilgili olarak sosyal medya paylaşımı yapan, basına “izinsiz” demeç veren aile hekimlerine ceza verileceği yönünde maddeler de vardı.

 

Bu yönetmeliğe karşı İstanbul Aile Hekimliği Platformu (İSTAHED) de bir eylem palanı hazırlayarak söz konusu yönetmeliğin geri çekilmesini istedi. 1 Temmuz'da yürürlüğü giren bu yönetmelik sonrası sağlık çalışanları iki kez iş bırakma eylemi yaptılar.

 

7 Ekim'de yeniden iş bırakılıyor 

Talepleri kabul edilmeyen İstanbul Aile Hekimliği Platformu yarın bir kez daha iş bırakma kararı aldı. Buna göre 7 Ekim Perşembe günü (Bugün) sağlık ocakları çalışmayacak.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
SIRADAKİ HABER